Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Nie będzie kolejnego banku hipotecznego w Polsce. Santander zawiesza projekt

Santander poinformował dziś, że wystąpił do KNF z wnioskiem o zawieszenie postępowania w tej sprawie

Santander Bank Polska podał w komunikacie informację, że zawiesza projekt utworzenia w Polsce banku hipotecznego. Instytucja wystąpiła już do Komisji Nadzoru Finansowego z wnioskiem o zawieszenie postępowania prowadzonego przez nadzór w tej sprawie od wiosny 2018 r. Wówczas to zarząd banku występującego jeszcze pod starą nazwą poinformował o zamiarze utworzenia BZ WBK Banku Hipotecznego. Decyzję Santandera należy zapewne wiązać ze spodziewanym kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa.

Przeczytajcie także: Ważna deklaracja Santandera w sprawie wakacji kredytowych

Banki hipoteczne to instytucje specjalizujące się w kredytowaniu zakupu nieruchomości. Klientów zaciągających tego rodzaju zobowiązania finansują środkami pochodzącymi z emisji listów zastawnych, czyli papierów wartościowych zabezpieczonych portfelem kredytów mieszkaniowych. Listy zastawne mogą być emitowane w złotych lub w walutach obcych.

Przeczytajcie także: Nowe konto dla młodych od Santandera

Aktualnie na polskim rynku funkcjonują cztery banki hipoteczne. Najstarsze to Pekao Bank Hipoteczny oraz mBank Hipoteczny. W 2014 roku powstał PKO Bank Hipoteczny a w styczniu 2018 r. zgodę na utworzenie własnego banku hipotecznego uzyskał ING (pierwsze listy zastawne wyemitował pod koniec ub. roku). Santander miał więc utworzyć piątą tego typu instytucję w Polsce. Plany w tym zakresie artykułowały w przeszłości także m.in. Millennium i Alior.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies