Dotyczy to różnych grup wiekowych, także osób starszych
Santander Consumer Bank opublikował wyniki badania, które przeprowadził w drugiej połowie kwietnia, a które wskazują, że pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na zmianę nawyków płatniczych Polaków. Po jej ogłoszeniu 47 proc. ankietowanych zdecydowało się ograniczyć płatności gotówkowe. W przypadku osób przed czterdziestym rokiem życia zrobiło to aż 80 proc. respondentów.
Bank podaje, że w związku z zagrożeniem, jakie stwarza koronawirus, 38 proc. badanych zaczęło częściej płacić kartą, z czego prawie 70 proc. podczas zakupów w sklepach stacjonarnych. Z danych można się także dowiedzieć, że 9 proc. ankietowanych częściej zaczęło płacić telefonem w stacjonarnych punktach i korzystać z Blika. Co trzecia osoba powyżej sześćdziesiątego roku życia zdecydowała się na płatności kartami wyłącznie ze względu na pandemię, bo wcześniej z nich nie korzystała.
Co ciekawe, pandemia wpłynęła także na przyzwyczajenia konsumenckie: większość przebadanych (62 proc.) kupowała produkty w lokalnym sklepie. Zakupy w supermarkecie wybrał jedynie co czwarty ankietowany. Na taką zmianę decydowali się nie tylko seniorzy. Warto dodać, że co czwarty ankietowany obawia się utraty pracy. Ponad połowa osób (55 proc.) przewiduje, że w związku z pandemią ich sytuacja finansowa pogorszy się w nadchodzącym półroczu.