Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Czy koronawirus zmieni bankowość na zawsze? Zobaczcie Cashless Live o cyfrowym przyspieszeniu w branży

Cashless Live to transmitowana na żywo debata ekspercka prowadzona przez redaktora serwisu cashless.pl

Drugie wydarzenie z cyklu Cashless Live już za nami. Tym razem zaproszeni przez redakcję eksperci dyskutowali na temat cyfrowego przyspieszenia, jakie od kilku tygodni można obserwować w polskiej bankowości. Objawia się ono nie tylko wysypem wdrożeń nowych produktów i usług online dla klientów indywidualnych czy cyfryzacją wielu procesów w obsłudze firm. To także przyspieszona reorganizacja banków od wewnątrz związana z przejściem dużej części zatrudnionych na pracę zdalną przy jednoczesnym znacznym wzroście ruchu w elektronicznych kanałach obsługi klientów.

Szczęście w nieszczęściu miał w tej sytuacji Alior. Zdaniem Henryka Baniowskiego, dyrektora zarządzającego pionem IT w tej instytucji, przed wybuchem pandemii Alior znajdował się na zaawansowanym etapie realizacji projektu związanego z pracą zdalną. Dzięki temu praktycznie z dnia na dzień był w stanie przestawić ponad 80 proc. pracowników centrali na home office zachowując przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa tej operacji.

Przeczytajcie także: BNP Paribas wyłączył system Pl@net

Ten złożony proces podczas Cashless Live komentował także Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem ograniczenia związane z walką z koronawirusem uwidoczniły konieczność zastanowienia się nad tym, czy Polacy jako społeczeństwo są w stanie przejść w większym stopniu na pracę zdalną. Z drugiej strony od dużych firm takich jak banki wymagać to będzie zbudowania zupełnie innej kultury organizacyjnej pozwalającej na zapewnienie odpowiedniej efektywności osób pracujących z domu.

Piotr Chrapała, dyrektor zarządzający pionu nowych technologii w BNP Paribas powiedział, że efektem regulacji związanych z walką z pandemią było ograniczenie pracy oddziałów bankowych co przełożyło się na wzrost ruchu w elektronicznych kanałach obsługi. Dotyczyło to zwłaszcza zwiększonej liczby połączeń na call center banku oraz zwiększonego wykorzystania aplikacji mobilnej.

Przeczytajcie także: Zmiana w cenniku Kantoru Aliora

Jednocześnie instytucje mimo trudnych okoliczności były w stanie przyspieszyć prace wdrożeniowe, a także zrealizować nowe projekty z obszaru bankowości cyfrowej. Mowa na przykład o umożliwieniu firmom składania wniosków o pomoc z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Zdaniem Michała Pierzgalskiego z KIR-u reprezentowanej przez niego firmie oraz bankom udało się przygotować to rozwiązanie w kilkanaście dni, podczas gdy normalnie taki projekt musiałby trwać co najmniej kwartał.

Cyfrowe przyspieszenie w bankach jest więc faktem. Wynika z ograniczeń wprowadzonych przez administrację publiczną oraz zmiany w sposobie korzystania z usług bankowych przez klientów. Ale czy to oznacza, że bankowość zmieniła się już na zawsze i nawet gdy ograniczenia zostaną zniesione, nie powróci do sytuacji sprzed koronawirusa? Tu eksperci nie są zgodni. Jeśli chcecie wiedzieć, co o tym myślą, obejrzyjcie wideo z drugiego Cashless Live, które dostępne jest tutaj.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies