Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Sprzedali tysiące tzw. dokumentów kolekcjonerskich, służących np. do wyłudzania kredytów. Wpadli w Białymstoku

Rozbita właśnie grupa przestępcza działała od 2015 r. Produkowała m.in. fałszywe dowody osobiste i prawa jazdy

Komenda Główna Policji poinformowała o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się głównie produkcją i sprzedażą fałszywych dokumentów, oferowanych m.in. w sklepach internetowych jako tzw. kolekcjonerskie. Dokumenty tego rodzaju są wykorzystywane m.in. do zakładania rachunków bankowych służących do prania pieniędzy czy wyłudzania kredytów. Zatrzymano pięć osób, które podejrzewane są o wypranie ponad 5 mln zł.

Przeczytajcie także: Zakładali konta na podrobione dane i kradli pieniądze

Śledztwo w sprawie rozbitej grupy prowadzone jest przez Centralne Biuro Śledcze pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Z zebranego materiału wynika, że przestępcy działali od 2015 r. aż do momentu ich zatrzymania. Zamówienia na produkowane przez nich dokumenty spływały nie tylko z Polski, ale także z wielu państw Unii Europejskiej i Ameryki Północnej. Członkowie grupy zajmowali się fałszowaniem dokumentów w postaci m.in. dowodów osobistych i praw jazdy różnych krajów, kart pobytu cudzoziemców, świadectw kwalifikacji i innych.

W Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku trzem zatrzymanym postawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz z artykułów przeciwko wiarygodności dokumentów. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Wszystkim pięciu zatrzymanym grozi odpowiedzialność za pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Dwóch podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy.

Przeczytajcie także: ING ostrzega przed fałszywymi doradcami inwestycyjnymi

Warto przypomnieć, że walka z fałszerstwami dokumentów, a także z wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw np. wyłudzania kredytów doprowadziła do nowelizacji Ustawy o Dokumentach Publicznych, w której usankcjonowano karnie produkcję tzw. dokumentów kolekcjonerskich. Zgodnie z tą ustawą grozić może za to kara pozbawiania wolności do 2 lat.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies