To kolejny bank, który dostosował ofertę do tzw. małego TSUE. Wcześniej zrobiły to m.in. PKO, BNP Paribas, Pekao, Alior czy Plus Bank
Idea Bank opublikował na swojej stronie internetowej zasady zwrotu kosztów kredytów spłaconych przez klientów (częściowo lub w całości) przed terminem. Dotyczy to pożyczek udzielonych po 18 grudnia 2011 roku. Instytucja poinformowała, że zwrot nastąpi przy zastosowaniu metody liniowej. W komunikacie można przeczytać, że polega ona na "obniżeniu całkowitego kosztu kredytu, o koszty dotyczące okresu, o który skrócono umowny okres kredytowania zachowując rozliczenie do dni kalendarzowych".
W przypadku, gdy klient spłacił wcześniej kredyt całkowicie, zwrot zostanie dokonany automatycznie, jeśli wcześniejsza spłata nastąpiła po dniu 11 września 2019 roku. Jeżeli spłata miała miejsce między 19 grudnia 2011 roku a 11 września 2019 roku, to zwrot nastąpi na wniosek klienta.
Natomiast w przypadku wcześniejszych spłat częściowych ustalono, że automatycznie zwrot będzie obowiązywał od dnia 01 lipca 2020 roku. Jeśli ktoś dokonał wcześniejszej spłaty częsciowej po 19 grudnia 2011 roku, albo dokona jej w najbliższych dniach, a więc do 30 czerwca 2020 roku, będzie musiał ubiegać się o zwrot środków.
Jak składać wniosek o zwrot kosztów? Należy złożyć odpowiednią dyspozycję telefonicznie pod numerem 22 101 10 10 lub pisemnie w oddziale banku. Instytucja radzi przygotować wcześniej m.in. numer umowy kredytu. Jednocześnie informuje, że zwrot kosztów realizowany jest w terminie do 14 dni roboczych od złożenia odpowiedniej dyspozycji.
Warto przypomnieć, że działanie Idea Banku to pokłosie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 11 września 2019 roku. Wynika z niego, że w odniesieniu do klientów spłacających w całości pożyczkę lub kredyt przed terminem, kredytodawca jest zobowiązany zwrócić proporcjonalnie część prowizji oraz innych kosztów z tytułu udzielenia kredytu. Kilka banków, podobnie jak Idea, już ogłosiło zasady zwrotów. Wśród nich znalazły się m.in. PKO BP, Pekao czy BNP Paribas.