Przedstawiciele WhatsApp zapewniają, że będą współpracować z regulatorem, by móc wrócić na rynek
Usługa WhatsApp Pay, którą uruchomiono w Brazylii w ubiegłym tygodniu, została zawieszona, o czym informuje Agencja Reutera. Decyzję wydał brazylijski bank centralny, nakazując przy tym firmom Visa i Mastercard wstrzymanie transferów pieniężnych przechodzących przez komunikator należący do Facebooka. Bank podkreślił w oświadczeniu, że system płatności wystartował bez przeprowadzenia analiz dotyczących jego wpływu na brazylijski sektor finansowy.
Brazylijczycy zapewniają, że chcą się dowiedzieć, jak płatności realizowane za pośrednictwem WhatsApp wpłyną np. na konkurencję i czy gwarantują one użytkownikom odpowiedni poziom prywatności danych. Warto zauważyć, że podobne problemy Facebook ma w Indiach, w których próbuje uruchomić WhatsApp Pay od 2018 roku. W obu przypadkach na drodze usłudze stanęły nie kwestie techniczne, ale regulacyjne. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kryptowaluty Libra, nad którą pracuje m.in. Facebook.
Przedstawiciele amerykańskiego komunikatora deklarują oczywiście, że zamierzają współpracować z bankiem centralnym, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Firma twierdzi też, że jest otwarta na współpracę z innymi podmiotami. Sprawa jest o tyle ciekawa, że jesienią brazylijska instytucja zamierza uruchomić własny system przelewów natychmiastowych o nazwie Pix. Regulator rynku stanie się jednocześnie jego uczestnikiem. W tych okolicznościach nie powinno dziwić, że WhatsApp zapewnił, iż jest gotowy na integrację z Pix.
WhatsApp Pay umożliwia płacenie w oknie czatu oraz przesyłanie pieniędzy do innych użytkowników (a tych w samej Brazylii jest 120 mln). Mark Zuckerberg zapewnił, że wysyłanie i odbieranie pieniędzy między użytkownikami będzie tak proste, jak dzielenie się zdjęciami, z kolei WhatsApp porównuje to do przesyłania wiadomości. Płatności WhatsApp są obsługiwane przez Facebook Pay, co z jednej strony ma być gwarantem ich bezpieczeństwa, a z drugiej pokazuje, że niebieski serwis społecznościowy tworzy jednolitą platformę finansową w obrębie swoich aplikacji.