W rejestrze małych instytucji płatniczych znajduje się już 59 wpisów
Wczoraj na liście małych instytucji płatniczych, prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego, pojawiła się spółka Horum. Zgodnie z danymi umieszczonymi w rejestrze, Horum może m.in. przyjmować wpłaty i realizować wypłaty gotówki, prowadzić rachunki płatnicze, realizować transakcje takie jak przelewy, wydawać instrumenty płatnicze jak karty, udzielać kredytów, itd. Od teraz na liście MIP-ów w KNF jest już 59 wpisów.
Docelowo Horum chce wystąpić o licencję bankową i być pierwszym na świecie bankiem w tak dużym stopniu wykorzystującym technologię blockchain. Ma ona służyć m.in. do przechowywania dokumentów, realizacji transakcji, weryfikacji klientów, jak również zawierania umów. Wśród założycieli Horum jest Jacek Obłękowski, były wiceprezes PKO BP. Obecnie Obłękowski jest przewodniczącym rady nadzorczej spółki. Zasiada w niej także Krzysztof Piech, znany na polskim rynku ekspert ds. technologii blockchain. Prezesem Horum jest Robert Łasek. Horum znajduje się na Mapie Polskiego Fintechu 2020.
Natomiast mała instytucja płatnicza to nowe rozwiązanie prawne, wprowadzone na polski rynek jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Zdaniem specjalistów uzyskanie wpisu w rejestrze MIP jest o wiele łatwiejsze, niż zdobycie licencji krajowej instytucji płatniczej. Z drugiej strony jednak firma działające w oparciu o zezwolenie MIP nie może prowadzić biznesu poza granicami Polski, a jej miesięczne obroty nie mogą przekroczyć równowartości 1,5 mln euro.