W Polsce działa prawie milion terminali płatniczych
Fundacja Polska Bezgotówkowa poinformowała, że liczba zainstalowanych terminali w ramach jej programu przekroczyła 300 tys. Korzysta z nich obecnie blisko 218 tys. podmiotów, co stanowi niemal 50 proc. rynku akceptantów. Ponad 8 tys. wszystkich terminali zainstalowanych przy wsparciu fundacji działa w sektorze publicznym. Łącznie na polskim rynku znajduje się już prawie 1 mln terminali do obsługi płatności bezgotówkowych.
Pod koniec kwietnia mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że uczestnicy programu Polski Bezgotówkowej otrzymali dofinansowanie do ponad 275 tys. terminali płatniczych – pokazuje to, w jakim tempie przybywa urządzeń. Fundacja przekonywała wówczas, że pandemia nie zmniejszyła zainteresowania terminalami wśród przedsiębiorstw. W maju fundacja wystartowała z ogólnopolską kampanią medialną skierowaną do osób prowadzących działalność handlowo-usługową. Jej celem było informowanie o korzyściach wynikających z płatności bezgotówkowych.
W tym samym miesiącu Polska Bezgotówkowa uruchomiła kampanię edukacyjną, by pomóc przedsiębiorcom zmagającym się ze skutkami koronawirusa. Akcja #DziałamyNieZnikamy miała ułatwiać mikro i małym firmom otwarcie się na nowe formy dotarcia do klientów i uruchomienie sprzedaż online. Te działania powinny przynieść korzyści nie tylko w czasie kryzysu wywołanego pandemią – ich wpływ ma być trwały. Bo chociaż liczba terminali płatniczych w kraju szybko rośnie, to wiceprezes fundacji, Zbigniew Wiśniewski, przekonuje, że do czołowych rynków europejskich Polsce jeszcze bardzo wiele brakuje.