Trwa dyskusja nad zasadami, na jakich fundacja mogłaby funkcjonować po zakończeniu prowadzonego obecnie programu rozwoju sieci akceptacji kart
Prezes fundacji Polska Bezgotówkowa Mieczysław Groszek powiedział w rozmowie z cashless.pl, że realizowany przez nią program finansowania instalacji terminali płatniczych został przedłużony o sześć miesięcy, to jest do końca przyszłego roku. To oznacza, że zgodnie z zasadami tego programu fundacja będzie działać do 2022 r. Obecnie trwa dyskusja nad wypracowaniem warunków funkcjonowania instytucji po tym terminie.
Przypomnę, że w ramach realizowanego przez siebie programu Polska Bezgotówkowa finansuje instalację terminali płatniczych, m.in. w małych i średnich firmach. Fundacja pokrywa także koszty obsługi transakcji bezgotówkowych w finansowanych przez siebie terminalach przez okres 12 miesięcy. Fundatorami instytucji są banki – m.in. wydawcy kart oraz organizacje płatnicze, takie jak Mastercard i Visa.
Do tej pory w ramach prowadzonego przez fundację programu zainstalowano ponad 300 tys. terminali płatniczych, co stanowi niemal jedną trzecią wszystkich urządzeń działających na polskim rynku (zgodnie z najnowszymi badaniami Narodowego Banku Polskiego jest ich ponad 940 tys.). Na program składają się m.in. banki, których finanse w ostatnich miesiącach mocno ucierpiały m.in. w wyniku obniżki stóp procentowych.