Instytucja uważa, że jej działanie jest pionierskie i przysłuży się innym bankom centralnym
Bank Litwy wyemitował cyfrową monetę kolekcjonerską, o czym poinformował m.in. za pośrednictwem swojej strony internetowej. LBCOIN ma upamiętniać podpisanie Aktu Niepodległości Litwy z 1918 roku, ale jednocześnie promować Litwę – zwłaszcza jako regionalne centrum fintechowe. Instytucja zapewnia, że jest to pierwsza na całym świecie cyfrowa moneta wyemitowana przez bank centralny. Z jej pomocą Litwa chce zdobyć doświadczenie w zakresie cyfrowego pieniądza banku centralnego (CBDC), którym potem będzie w stanie dzielić się z m.in. z bankami centralnymi strefy euro.
Oparty o technologię blockchain LBCOIN składa się z sześciu tokenów i monety tradycynej. Na rynek trafi 4 tys. takich zestawów. Tradycyjne monety wykonała ze srebra Mennica Litewska. Nadano im nominał 19.18 euro. Pod względem kształtu i formy przypominają kartę płatniczą. Na monecie umieszczono grafikę prezentującą sygnatariuszy Aktu Niepodległości oraz sam dokument. Znalazło się także miejsce na litewską flagę oraz hymn państwowy zapisany w kodzie binarnym.
Na awersie monety widnieje z kolei herb Republiki Litewskiej – Vytis w formie kodu QR. Zawiera on link prowadzący do sklepu internetowego LBCOIN. Jak to wygląda od strony cyfrowej? Każdy token przypisano jednemu z 20 sygnatariuszy Aktu Niepodległości, których podzielono na sześć grup (do każdej grupy przynależą 4 tys. tokenów). Osoba, która kupi LBCOIN, otrzyma sześć losowo wybranych tokenów. Można je komuś podarować, przechowywać we wspomnianym sklepie, wymieniać z innymi nabywcami, zamienić na monetę metalową albo przenieść do publicznej sieci blockchain NEM.
LBCOIN będzie dostępny za 99 euro (aby go kupić, trzeba się zarejestrować na stronie lbcoin.lb.lt). Przez pierwsze sześć dni od rozpoczęcia sprzedaży, każdy klient będzie mógł kupić tylko jedną monetę, potem to ograniczenie zniknie. Przedstawiciele Banku Litwy przekonują, że moneta pokazuje, jaką drogę ich kraj zdołał już przebyć w zakresie innowacji na rynku finansowym. LBCOIN ma stanowić rodzaj mostu łączącego stare z nowym. Jednocześnie pełni rolę narzędzia do eksperymentów w bezpiecznym środowisku. Kupujący, nie tylko z Litwy, mogą z jego pomocą poznać procedury uwierzytelniania, utworzyć cyfrowy portfel albo wymienić tokeny.