Zbliżeniowe płatności mobilne w tym banku nie są i na razie nie będą dostępne dla osób w wieku poniżej 18 lat
Trzy miesiące po wprowadzeniu płatności HCE w BZ WBK korzysta z nich już ok. 20 tys. osób. To niemały sukces, ale wynik byłby być może jeszcze lepszy, gdyby nie fakt, że nowe rozwiązanie nie jest dostępne dla klientów niepełnoletnich, którzy nie mogą dziś obejść się bez smartfona. Skąd to ograniczenie?
– O wydanie karty mobilnej za pośrednictwem aplikacji BZWBK24 może ubiegać się tylko pełnoletni posiadacz rachunku z tego względu, iż osoby poniżej 18 roku życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Standardowo w przypadku kart debetowych (plastikowych) osoby niepełnoletnie mogą zawrzeć umowę w oddziale banku, w obecności przedstawiciela ustawowego bądź prawnego opiekuna. Dla kart debetowych mobilnych zawarcie umowy o instrument płatniczy następuje tylko w aplikacji mobilnej – wyjaśnia Marta Nowacka z obszaru direct banking w BZ WBK.
Dodaje, że osoby poniżej 18-go roku życia mimo, że posiadają dostęp do usług bankowości elektronicznej, to nie mają aktywnej usługi Buy-by-click (BBC), która umożliwia zawieranie umów przez internet. Bank w najbliższym czasie nie planuje wprowadzenia zmian w zakresie tej procedury.
Płatności HCE dostępne są tylko dla dorosłych również w Getinie. Bank ten w ogóle nie oferuje rachunku niepełnoletnim. Z kolei trzeci z banków mający w ofercie płatności HCE, czyli Pekao, umożliwia korzystanie z tej usługi wszystkim klientom, którzy ukończyli 13 lat.
Technologia HCE umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem na podobnej zasadzie jak kartą bezstykową. Dane do transakcji przechowywane są w chmurze obliczeniowej, z którą łączy się aplikacja zainstalowana na smartfonie. Aby korzystać z płatności HCE, należy mieć smartfona z systemem operacyjnym Android, wyposażonego w antenę zbliżeniową (NFC).