Dziś porozumienie w sprawie przedłużenia programu fundacji podpisali przedstawiciele banków, operatorów terminali, organizacji płatniczych i resortu finansów
Biuro prasowe fundacji Polska Bezgotówkowa poinformowało o zawarciu porozumienia w sprawie przedłużenia realizowanego przez tę instytucję programu. Pod dokumentem podpisali się: minister finansów Tadeusz Kościński, Krzysztof Pietraszkiewicz i Włodzimierz Kiciński z zarządu Związku Banków Polskich, Jakub Kiwior, dyrektor zarządzający w Visie, Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny Mastercarda w Polsce i prezes Polski Bezgotówkowej Mieczysław Groszek.
Zgodnie z podpisanym dziś porozumieniem funkcjonowanie programu realizowanego przez fundację przedłużono do końca 2025 r. Będzie on obejmował finansowanie instalacji terminali płatniczych w małych i średnich firmach oraz w instytucjach administracji publicznej. Jednak warunki, na jakich będzie się to odbywać, mają dopiero zostać wypracowane i stanie się to najwcześniej w październiku bieżącego roku. Uzależnione one będą od przewidywanej skali instalacji nowych terminali w ramach programu oraz wpłat deklarowanych przez donatorów.
Przypomnę, że obecnie fundacja finansuje instalację do trzech terminali płatniczych m.in. w firmach, które przez ostatnie 12 miesięcy nie akceptowały płatności kartami. Dodatkowo uczestnicy programu nie płacą przez rok za rozliczone w terminalach płatności (limit transakcji wynosi 100 tys. zł). Program jest finansowany z wpłat banków, organizacji płatniczych i samych operatorów terminali.
Do tej pory, dzięki programowi fundacji, dofinansowanie do uruchomienia płatności bezgotówkowych otrzymało 235 tys. podmiotów w Polsce, co stanowi blisko 50 proc. instytucji, w których akceptowane są płatności bezgotówkowe. Zainstalowano ponad 325 tys. terminali, co oznacza, że prawie co trzeci terminal w Polsce funkcjonuje dzięki wsparciu z Polski Bezgotówkowej. Za pośrednictwem tych terminali do 31 sierpnia 2020 r. zrealizowano 355 mln transakcji na łączną kwotę ponad 19 mld zł.