W obu ośrodkach informacje o płatności za przejazd są przechowywane w systemie centralnym, dzięki czemu nie trzeba drukować biletów
Częstochowa i Włocławek to dwa kolejne duże miasta, które zdecydowały się wdrożyć nowoczesne systemy do opłacania przejazdów komunikacją miejską. Charakterystycznym elementem tych rozwiązań są mobilne kasoterminale zainstalowane w autobusach czy tramwajach. Po wyborze rodzaju biletu wystarczy zbliżyć do nich kartę bankową albo smartfon czy smartwatch z płatnościami mobilnymi, aby uregulować należność za przejazd. W razie kontroli należy ten sam nośnik zbliżyć do czytnika kontrolerskiego.
Uruchomiony w poniedziałek system w Częstochowie działa równolegle z Częstochowską Kartą Miejską i na razie dostępny jest w 22 pojazdach komunikacji miejskiej. Pozwala na zakup biletów jednorazowych miejskich i podmiejskich. W kolejnym etapie planuje się rozszerzenie o sprzedaż również biletów czasowych i weekendowych. Za dostarczenie i uruchomienie systemu odpowiadają polskie firmy: R&G Plus w zakresie systemu kasownikowego oraz Bee-Tech przy współpracy z Exorigo-Upos w obszarze systemu płatniczego. Agentem rozliczeniowym przetwarzającym transakcje jest Elavon.
Natomiast we Włocławku kasoterminale biletowe zainstalowane zostały we wszystkich autobusach komunikacji miejskiej. System ma rozpocząć obsługę pasażerów 12 listopada bieżącego roku. Za wdrożenie odpowiedzialna jest spółka Mennica Polska.
Opisane tu dwa miasta to kolejne już ośrodki w Polsce, które postawiły na nowoczesne rozwiązania do obsługi płatności w pojazdach komunikacji miejskiej. Za światowego prekursora takich systemów uznaje się Londyn. Nad Wisłą działają one już w wielu mniejszych lub większych ośrodkach, m.in. we Wrocławiu, Białymstoku, Rzeszowie, Bydgoszczy czy Tychach. Wiele z nich powstaje przy wsparciu organizacji płatniczych Mastercard i Visa.