Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Nowa funkcja w biletomatach w Olsztynie. Wirtualny bilet trafi na Waszą kartę płatniczą

Podobne rozwiązanie w ciągu dwóch najbliższych lat zamierza wprowadzić także Poznań

Od 1 stycznia 2021 roku pasażer korzystający z biletomatów mobilnych w Olsztynie może wybrać bilet wirtualny. Zostanie on przypisany do karty bankowej, za pomocą której został opłacony – informuje Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Wciąż będzie można kupić bilet w tradycyjnej, papierowej wersji, który trzeba skasować w kasowniku. Znika jednak możliwość płatności gotówką w biletomatach mobilnych.

Przeczytajcie także: Kurierzy DPD dostaną nowe terminale

Aby kupić wirtualny bilet w Olsztynie, wystarczy na ekranie biletomatu wybrać jego rodzaj, a następnie wskazać kartę płatniczą jako formę płatności. Pasażer powinien kolejno kliknąć opcje "bilet elektroniczny przypisany do karty płatniczej" i "zapłać kartą płatniczą". Płacić można też urządzeniami z modułem NFC i podpiętą kartą. W przypadku kontroli biletów wystarczy zbliżyć tę samą kartę, smartfon czy smartwatch do czytnika kontrolera. A jeśli ktoś ma wątpliwości, jaki bilet zakupił, może to sprawdzić w biletomacie – należy wybrać odpowiednią opcję i zbliżyć kartę czy urządzenie.

Olsztyn już wprowadził zmiany, a podobne plany ogłosił ostatnio Poznań. Tamtejszy Zarząd Transportu Miejskiego zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat wdrożyć nową opcję płacenia za przejazd. W każdym pojeździe pojawi się możliwość uregulowania płatności z pomocą karty płatniczej lub urządzenia mobilnego. W tym celu zakupione zostaną nowe sprawdzarki kontrolerskie, pozwalające na weryfikację ważności zakupionych w ten sposób biletów, a także umożliwiające odczyt kodów QR, co z kolei pozwoli na dalsze działania w celu rozwoju systemu dystrybucji biletów.

Przeczytajcie także: PKO BP wycofuje większość lokat

Poznań zamierza również zmodernizować swoją kartę aglomeracyjną, na której zapisywane są bilety okresowe. Docelowo informacja o nich ma nie być już zapisywana bezpośrednio w pamięci karty, a w chmurze. Dzięki temu przy kontroli pasażer nie będzie musiał mieć przy sobie plastiku, a jedynie będzie musiał potwierdzić swoją tożsamość.

Innowacje tego typu zyskują w Polsce na popularności. Przed miesiącem mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że we Włocławku wprowadzono nowy system płatności za przejazdy komunikacją miejską. Odpowiadają za niego First Data Polska oraz Mennica Polska. Obie firmy wcześniej uruchomiły takie rozwiązanie w Bydgoszczy, Jaworznie, Wrocławiu i Gdańsku. Bezgotówkowy i bezbiletowy system płatności za poruszanie się komunikacją miejską działa już w przynajmniej kilkunastu polskich miastach. W założeniu upraszcza on i skraca proces zakupowy, a miastu przynosi oszczędności.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies