Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Udział płatności zbliżeniowych kartami przekracza już 94 proc. Mocno wzrosły też transakcje w internecie

Z opublikowanego właśnie raportu Narodowego Banku Polskiego na temat kart płatniczych w III kw. 2020 r. wynika też, że w tym samym czasie wartość płatności kartami online zmniejszyła się

Wczoraj w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać kilka tekstów na temat rynku kart w Polsce w III kw. ubiegłego roku, dotyczących liczby i wartości transakcji, liczby terminali płatniczych oraz sytuacji w branży bankomatowej. Zostały przygotowane na podstawie zaktualizowanych przez Narodowy Bank Polski tablic statystycznych dotyczących kart. Dziś natomiast pojawił się już raport banku centralnego na ten temat, a w nim kilka kolejnych, ciekawych informacji.

Przeczytajcie także: Bankomatów najmniej od 2015 roku

Wynika z nich, że udział płatności zbliżeniowych we wszystkich transakcjach bezgotówkowych kartami w sklepach stacjonarnych wyniósł już 94,5 proc. To poziom rekordowy dla polskiego rynku. Poprzednio najlepszy wynik został osiągnięty w II kw. ubiegłego roku, gdy płatności zbliżeniowe stanowiły 92,9 proc. Pod tym względem Polska znajduje się wśród światowych liderów. Nieco mniejszy udział transakcje bezstykowe mają w wartości płatności kartami – w III kw. 2020 r. wynosił on 89,2 proc. i było to o 1,9 pkt. proc. więcej niż w II kw.

Najnowszy raport NBP wskazuje także na wzrost liczby płatności kartami w internecie, jaki zaobserwowano w III kw. ub. roku. Takich transakcji było wówczas 38 mln, o 4,4 mln więcej niż w II kw. Co ciekawe wzrostowi liczby płatności towarzyszył spadek ich wartości. Wyniosła ona 4,9 mld zł podczas gdy w okresie kwiecień-czerwiec wynosiła 5 mld zł. Oznacza to zatem, że karty były używane do płatności online za drobniejsze zakupy.

Przeczytajcie także: Rekord terminali na polskim rynku

Z raportu banku centralnego wynika ponadto, że po raz pierwszy od dłuższego czasu udział kart Mastercarda w rynku spadł na korzyść kart Visy. Na koniec września 2020 r. plastiki Mastercarda stanowiły 47,5 proc., czyli o 0,6 pkt. proc. mniej niż na koniec czerwca ub. roku. W tym samym czasie udział kart Visy wzrósł z 51,3 proc. do 51,9 proc.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies