Siedmiu największych operatorów POS-ów w kraju na koniec ubiegłego roku miało już pond 840 tys. terminali płatniczych
Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że największym operatorem terminali płatniczych w Polsce pozostaje firma eService. Na koniec ubiegłego roku na terenie całego kraju działało 268,5 tys. terminali obsługiwanych przez tę instytucję. Oznacza to, że w ciągu roku spółka powiększyła swoją sieć o 14,5 tys. urządzeń.
Na drugiej pozycji wśród największych operatorów POS-ów w Polsce uplasowała się firma First Data Polska. Z danych udostępnionych serwisowi cashless.pl wynika, że w grudniu 2020 r. spółka miała ok. 190 tys. terminali, czyli o bez mała 7 tys. więcej niż na koniec 2019 r.
Na trzeciej pozycji, podobnie jak przed rokiem uplasowały się Polskie ePłatności a dalej IT Card (awans o jedną pozycję) i Pekao (spadek o jedną pozycję). Pekao jest też jedynym operatorem terminali, który zaraportował zmniejszenie się liczby terminali. Biuro prasowe banku tłumaczy, że to efekt zmiany metody liczenia danych, ale nie udało mi się uzyskać precyzyjnego wyjaśnienia, na czym ta zmiana polega.
Jak widzicie w tabelce poniżej, na pozycji szóstej uplasowała się firma Paytel. Łącznie wszystkie sześć instytucji, które zdecydowały się udostępnić dane ze swoich statystyk, posiadały w grudniu 2020 r. 842,7 tys. terminali płatniczych, czyli o ok. 70 tys. więcej niż wykazano w raporcie za 2019 r.
W rzeczywistości POS-ów na polskim rynku jest więcej bo w zestawieniu brakuje kilku instytucji, w tym przede wszystkim Elavonu i SIX Payment Services. Natomiast z niedawnego raportu Narodowego Banku Polskiego, który dysponuje danymi dla całego rynku, wynika, że na koniec września 2019 r. w Polsce funkcjonowało ponad 990 tys. POS-ów.