Nowa technologia Hitachi umożliwia rozpoznanie wzoru naczyń krwionośnych człowieka za pomocą standardowej kamery komputera
Firma technologiczna Hitachi promuje opatentowaną przez siebie technologię Finger VeinID nowym filmem, uwydatniającym zalety tego rozwiązania w czasie pandemii. Pozwala ono na bezdotykową identyfikację osoby po unikalnym wzorze jej naczyń krwionośnych za pomocą standardowej kamery w komputerze, laptopie czy smartfonie. Technologia ma zapewniać większe bezpieczeństwo niż biometria odcisku palca, twarzy czy tęczówki oka.
Jak Hitachi pisze w informacji na temat Finger VeinID, dzięki nakierowaniu kamerki zainstalowanej w komputerze, smartfonie, czy tablecie, rozpoznawane są unikalne wzory żył a program identyfikuje osobę. Uzyskany obraz nie jest ani uwieczniany, ani przechowywany. Unika się więc w ten sposób kopiowania biometrycznego, profilowania rasowego czy kradzieży danych. Wystarczy podnieść rękę do standardowego aparatu w laptopie lub komputerze stacjonarnym, aby uchwycić obraz dłoni, a wykorzystując spektrum światła otoczenia – uwydatnić wzory żył.
Technologia Finger Vein jako taka została opatentowana przez Hitachi już w 2005 roku i jest znana w Polsce m.in. z bankomatów biometrycznych czy też systemów uwierzytelniania klientów w oddziale. Początkowo wymagała specjalnych czytników, do których przykładało się palce w celu odczytania wzoru naczyń krwionośnych. We wrześniu 2019 roku Hitachi zaprezentowało nową generację tej technologii, której celem jest zastąpienie haseł dostępowych do aplikacji webowych i systemu Windows.
A poniżej nowy spot promujący Finger VeinID:
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Hitachi.