MojeID to system zarządzany przez KIR, a ułatwiający potwierdzenie tożsamości w środowisku online
Przeciążenie systemu opieki zdrowotnej, z którym mierzy się obecnie Polska, wymaga poszukiwania nowych rozwiązań, najczęściej innowacji technologicznych. Mogą one poprawić efektywność, bezpieczeństwo i sprawić, że lekarz więcej czasu niż na formalności poświęci opiece nad pacjentem. Na tę kwestię uwagę zwraca KIR, który oferuje usługę mojeID. Z powodzeniem jest ona wykorzystywana m.in. do zdalnej weryfikacji tożsamości w sektorze prywatnych usług medycznych.
Rozwiązanie mojeID umożliwia identyfikację i logowanie się na portalach zewnętrznych usługodawców z pomocą danych bankowych. Klient wybiera na stronie internetowej to narzędzie jako sposób identyfikacji, a następnie jest przenoszony do swojej bankowości elektronicznej, gdzie podaje login i hasło do konta. Ponownie trafia na portal internetowy, gdzie jest już zidentyfikowany i zalogowany. Co ważne, bank nie zna aktywności klienta poza swoim systemem, a administrator portalu nie zna danych logowania na rachunek osobisty użytkownika.
Usługę wykorzystują już sieci Medicover, Enel-med oraz Centrum Medyczne Damiana, o czym mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl. Dzięki temu ich klienci mają dostęp do portalu pacjenta oraz aplikacji mobilnej. Nie muszą odwiedzać placówki, by umówić wizytę, odebrać wyniki swoich badań albo uzyskać wgląd w historię leczenia. To komfortowe rozwiązanie, a przy tym bezpieczne, co w czasach pandemii ma istotne znaczenie.
Reprezentująca Medicover Polska Magdalena Dębowska przekonuje, że rozwiązania zdalne pozwalają pacjentom oszczędzać czas i cieszą się coraz większą popularnością. W ten sposób użytkownicy nie tylko zakładają konta na cyfrowej platformie, ale też korzystają z porady specjalistów, odbierają recepty, skierowania lub zwolnienia lekarskie. A na tym nie koniec, firma zamierza wprowadzać kolejne rozwiązania w cyfrowej przestrzeni. Taka automatyzacja sprzyja też optymalizacji procesów biznesowych.
W telemedycynie bardzo przydatna okazuje się nie tylko sprawna weryfikacja tożsamości, ale i zdalne podpisywanie dokumentów przez lekarzy, personel medyczny oraz pacjentów. W tym przypadku pomocny może być kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir, którego operatorem jest KIR. Pliki sygnowane tym narzędziem są traktowane, np. przez sąd, jak dokumenty podpisane w tradycyjny sposób. W narzędziu tym wykorzystano technologie chmurowe, więc nie wymaga ono specjalnego czytnika i karty kryptograficznej.
Artykuł powstał przy współpracy z partnerem cashless.pl