Z polskich instytucji finansowych do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej przystąpił PKO BP
Trwa budowa europejskiej organizacji płatniczej, czyli European Payments Initiative (Europejska Inicjatywa Płatnicza). Instytucja niedawno doczekała się strony internetowej, na której opublikowała kilka ofert pracy. Poszukiwani są specjaliści, którzy pomogą zbudować paneuropejską platformę płatniczą. Biura EPI Interim Company, podmiotu powołanego do życia latem ubiegłego roku, mieszczą się w Brukseli. Od przyszłych pracowników wymagana będzie przynajmniej częściowa praca stacjonarna, o ile pozwoli na to sytuacja pandemiczna.
Oferty dotyczą pracy w charakterze product managera (kierownika produktu) lub product ownera. Rolą tego ostatniego jest nie tylko zarządzanie zespołem i realizacja stawianych przed nim celów, ale też tworzenie wizji produktu. Organizacja poszukuje kandydatów na stanowiska związane z różnymi aspektami działania nowego systemu płatniczego – od cyfrowego portfela, przez POS-y, po integrację z bankami. Wśród wymagań znaleźć można nie tylko kilkuletnie doświadczenie w pracy na podobnych stanowiskach, ale też znajomość iOS oraz Androida czy technologii chmurowych. Kandydaci muszą oczywiscie znać język angielski i rozumieć specyfikę sektora bankowego.
Na temat EPI mogliście niejednokrotnie przeczytać w serwisie cashless.pl. To sojusz ponad 30 instytucji z rynku finansowego, którego celem jest zbudowanie europejskiego systemu płatniczego z własnymi kartami dla konsumentów i firm, cyfrowym portfelem, natychmiastowymi płatnościami i przelewami na telefon. W teorii projekt ma uniezależnić Europę od rozwiązań amerykańskich korporacji i przynieść korzyści finansowe sektorowi finansowemu na Starym Kontynencie.
Niedawno okazało się, że do organizacji przystąpił PKO Bank Polski. To pierwsza i póki co jedyna instytucja znad Wisły, która przyłączyła się do EPI. To jednocześnie pierwszy podmiot spoza strefy euro, który stał się członkiem inicjatywy. Na taki ruch w tym samym czasie co PKO BP, zdecydował się fiński OP Financial Group. Na liście uczestników projektu znaleźć można też firmy z Belgii, Francji, Niemiec, Holandii czy Hiszpanii. Instytucja jest wspierana przez Europejski Bank Centralny.
Warto dodać, że EPI poszukuje też partnerów technicznych dla swojego przedsięwzięcia. Podmioty te miałyby wesprzeć tworzenie infrastruktury paneuropejskiego systemu płatniczego. Organizacja sprawdza obecnie, w jaki sposób zbudować lub pozyskać odpowiednią platformę oraz jak nią potem zarządzać. Kluczową kwestią ma być określenie finansowych aspektów tego przedsięwzięcia. Zgłoszenia zainteresowanych stron będą przyjmowane do 1 marca. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie EPI.
Fot. freepik/jcomp