Spółdzielczy Operator Płatniczy to 106 podmiot w rejestrze MIP
Komisja Nadzoru Finansowego poszerzyła listę małych instytucji płatniczych. Trafił na nią zarejestrowany w Warszawie Spółdzielczy Operator Płatniczy. W efekcie w rejestrze KNF znaleźć można już 106 podmiotów, z których pięć zostało z różnych powodów wykreślonych. Wcześniej w kwietniu na listę trafiły poznańskie spółki Ray i EasyPay oraz wywodząca się z Mysłowic firma GGDAB Polska.
Z informacji podawanych przez KNF wynika, że Spółdzielczy Operator Płatniczy będzie świadczyć usługi przekazu pieniężnego. Jak wynika z wpisu w KRS, podmiot w swojej działalności skupia się na administracji biurowej, a w zakresie jego działalności jest również m.in. handel detaliczny, pośrednictwo pieniężne i działalność wspomagająca usługi finansowe. Dyrektor spółdzielni, Wojciech Borowski, pełni podobne role w kilku innych spółdzielniach. Większość z nich powstała niedawno.
Sam status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej. Aby go uzyskać, wystarczy spełnić określone warunki, co jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.