Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Prawie wszystkie płatności kartami w Polsce odbywają się już zbliżeniowo. Ich udział w IV kw. 2020 r. wynosił 94,9 proc.

Najnowsze dane na temat płatności kartami zbliżeniowymi opublikował właśnie Narodowy Bank Polski

Z raportu NBP dotyczącego rynku kart płatniczych w Polsce w IV kw. 2020 r., który przed chwilą pojawił się na stronie internetowej banku centralnego, wynika, że w okresie październik-grudzień ubiegłego roku niemal wszystkie płatności kartami w sklepach stacjonarnych odbywały się zbliżeniowo. Ich udział wynosił bowiem 94,9 proc., co oznacza wzrost w porównaniu z danymi za III kw. 2020 r. o 0,4 pkt. proc. oraz o 5,5 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim okresem roku 2019.

Przeczytajcie także: Liczba kart w Polsce znowu wzrosła

NBP podał również dane dowodzące rekordowego udziału płatności zbliżeniowych w wartości płatności kartami w terminalach. Udział ten wynosił w IV kw. 2020 r. 90,1 proc. po wzroście z 89,2 proc. kwartał wcześniej. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 90 proc. Zwiększyła się także średnia wartość płatności zbliżeniowej, z 57 zł na koniec września do 61,5 zł w IV kw. 2020 r.

Przeczytajcie także: Liczba terminali w Polsce już oficjalnie przekroczyła milion

Natomiast z większością pozostałych informacji zawartych w opublikowanym dziś raporcie NBP mogliście zapoznać się w serwisie cashless.pl już wcześniej. Teksty na ten temat były publikowane przy okazji aktualizacji przez NBP pod koniec kwietnia danych w tabelach statystycznych dotyczących rynku kart płatniczych w Polsce. Wtedy pisaliśmy m.in. o liczbie kart na polskim rynku, wzroście liczby terminali płatniczych oraz pogarszającej się sytuacji w branży bankomatowej.

W dzisiejszym raporcie NBP warto może jeszcze zwrócić uwagę na udział poszczególnych organizacji płatniczych w polskim rynku kart. Mastercard i Visa mają prawie po połowie tego rynku, odpowiednio 48,1 proc. oraz 51,3 proc.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies