Restrukturyzacja zatrudnienia to element Planu Naprawy, który ma doprowadzić instytucję do rentowności w 2024 roku
Bank Pocztowy poinformował o podpisaniu porozumienia ze związkami zawodowymi, dotyczącego planowanych zwolnień grupowych. Umowa przewiduje, że restrukturyzacja zatrudnienia obejmie maksymalnie 204 osoby. Instytucja zapewnia, że zostaną one objęte świadczeniami przewidzianymi prawem pracy oraz programem wsparcia w poszukiwaniu nowego zatrudnienia. Na ten cel bank przygotował rezerwę w wysokości około 2,2 mln zł.
Na temat planowanej restrukturyzacji w Pocztowym mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl w połowie kwietnia. Wówczas mowa była jednak o zwolnieniu nawet 235 pracowników. Zgodnie z osiągniętym porozumieniem proces zwolnień potrwa do końca września. Strony ustaliły m.in. kryteria doboru pracowników, z którymi pożegna się bank, ale też warunki odpraw i dodatkowych świadczeń. Bank zaznaczył też, że działania te wpisują się w Plan Naprawy, który ma doprowadzić do osiągnięcia trwałej rentowności w 2024 roku.
Przypomnę, że niedawno o Pocztowym było głośno, gdy zdecydował o zamknięciu marki EnveloBank, pod którą od 2017 roku oferowane były nowoczesne usługi finansowe. Wycofano ją z rynku w marcu bieżącego roku, a rachunki klientów trafiły pod logo Pocztowego. Instytucja, podobnie jak i cała branża, zmaga się z niepewnością związaną z sytuacją gospodarczą w dobie kryzysu wywołanego pandemią, niskimi stopami procentowymi oraz odchodzeniem klientów od tradycyjnej bankowości. Wynikającą z tych i innych czynników restrukturyzację prowadzi nie tylko Pocztowy – redukcję zatrudnienia przeprowadziły lub jeszcze przeprowadzają także m.in. BNP Paribas, Pekao czy Santander.