Potwierdzenie szczepienia będzie można okazać w formie cyfrowej, ale też w drukowanej
Od wakacji, najpóźniej w lipcu, ma być możliwe swobodne podróżowanie po krajach unijnych, dzięki tzw. paszportowi szczepionkowemu. Certyfikat taki będzie można wyświetlić w aplikacji mObywatel. Jak informuje PAP, na koniec maja zaplanowano testy, które pokażą, jak program sprawdzi się na konkretnych granicach. Z kolei w czerwcu członkowie UE dostaną projekt decyzji Komisji Europejskiej, w której zostaną zawarte szczegóły legislacyjne umożliwiające funkcjonowanie tego systemu.
Kod QR potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19 już teraz możecie przechowywać w aplikacji mObywatel. Jest on wystawiany po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia i po wprowadzeniu tej informacji do systemu przez pracowników przychodni, w której doszło do szczepienia. Więcej informacji na temat tego rozwiązania znaleźć można na tej stronie, dowiecie się z niej m.in., jak uruchomić usługę.
To narzędzie prawdopodobnie przyda się także na granicach. Najpierw unijnych, potem innych państw europejskich, a docelowo także poza Starym Kontynentem. Urzędnicy zapewniają, że wszystkie dane dotyczące zdrowia użytkowników będą przechowywane w Polsce, a inne państwa uzyskają ograniczony dostęp do określonych informacji. Jeśli ktoś nie korzysta ze wspomnianej apki, będzie mógł wydrukować dokument potwierdzający szczepienie. Zrobi to w przychodni lub samodzielnie za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.
Aplikacja mObywatel to darmowe narzędzie, które można uznać za wirtualny portfel z dokumentami. Znajdziecie w niej odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, moduł mPojazd, zawierający dane z dowodu rejestracyjnego i polisy OC, mPrawo Jazdy czy licznik punktów karnych. Aby uruchomić program, potrzebny będzie Profil Zaufany. W apce funkcjonuje od pewnego czasu "segment zdrowotny", w którym znajdziecie np. erecepty. Niedawno w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać, że niezależnie od tego rozwiązania Ministerstwo Zdrowia postanowiło rozwijać nową aplikację – mojeIKP.