Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Dziś znika limit interchange od kart biznesowych

Ale właściciele sklepów na razie nie zapłacą więcej za płatności przyjęte kartami firmowymi

Brak limitu na prowizję od transakcji bezgotówkowych, jaką handlowcy odprowadzają do banków z tytułu płatności kartami bankowymi, to efekt wejścia w życie niektórych przepisów unijnego rozporządzenia IF Reg. Rozporządzenie to reguluje zasady rządzące rynkiem kart w Unii Europejskiej.

Od dziś we wszystkich krajach UE limit na interchange wynosi 0,2-0,3 proc., odpowiednio dla kart debetowych i kredytowych. W Polsce to nic nowego, bo takie stawki obowiązują u nas już od stycznia. Jednak polskie przepisy stanowią, że limit dotyczy wszystkich kart, niezależnie od tego czy to karta wydana dla klienta indywidualnego czy dla firmy, np. osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Tymczasem IF Reg decyduje, że kart biznesowych limit nie dotyczy. A że rozporządzenia unijne mają charakter aktu prawnego wyższego rzędu niż krajowa ustawa, należy przyjąć, że od dziś banki mogą na kartach biznesowych zarabiać więcej.

Przeczytajcie także: Zadłużenie na kartach kredytowych jest najwyższe od trzech lat

Zresztą w projekcie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która ma dostosować krajowe przepisy do unijnego rozporządzenia, resort finansów uwzględnił zdjęcie limitu na karty firmowe. Przygotowany latem projekt znajduje się na etapie konsultacji.

Właściciele sklepów nie muszą się jednak obawiać, że od dziś zapłacą większą prowizję od transakcji przyjętych kartami biznesowymi. O wysokości stawek interchange decydują organizacje płatnicze, takie jak MasterCard i Visa. Jeżeli zechcą je zmienić muszą poinformować o tym z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, a na razie, z tego co wiem, tego nie uczyniły.

Przeczytajcie także: Będą sprzedawać karty kredytowe od ręki

I nie wydaje mi się, żeby to zrobiły. Inny przepis IF Reg daje bowiem właścicielom sklepów prawo do odmowy przyjęcia płatności kartą o stawce interchange wyższej niż 0,3 proc. Gdyby się na to zdecydowali, powstałoby ogromne zamieszanie, bo przecież nie każdy musi pamiętać, jaką aktualnie kartę ma w portfelu. To niekorzystnie wpłynęłoby na obroty realizowane za pośrednictwem kart. Obawa przed tym raczej powstrzyma organizacje płatnicze przed decyzją o zmianie cennika.

Wchodzące dziś w życie przepisy IF Reg pozwalają również na wprowadzenie okresu przejściowego w stosowaniu limitów interchange dla organizacji płatniczych o mniejszym udziale rynkowym. W Polsce są dwie takie firmy, czyli American Express i Diners Club. Parlament poprzedniej kadencji skorzystał z tego prawa i uchwalił ustawę, która przez najbliższe trzy lata pozwala obu organizacjom na pobieranie wyższych prowizji niż 0,3 proc.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies