Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Rekordowa liczba rachunków bankowych w Polsce. Nowe dane NBP

W ciągu pół roku przybyło 700 tys. nowych kont bankowych

Liczba ROR-ów prowadzonych przez banki w Polsce już dawno przewyższyła liczbę mieszkańców naszego kraju i wciąż rośnie. Z opublikowanych dziś przez Narodowy Bank Polski statystyk wynika, że na koniec ubiegłego roku w bankowych bazach było 39,7 mln rachunków rozliczeniowych. To najwięcej w historii polskiego rynku i o 0,7 mln więcej niż na koniec czerwca 2015 roku, kiedy było 39 mln ROR-ów.

Przeczytajcie także: W tej firmie możecie mieć konto prawie jak w banku

Co ciekawe NBP dokonał korekty danych zaprezentowanych wcześniej za I poł. ub. roku. Z raportu z września 2015 r. wynikało, że w czerwcu tego roku Polacy mieli 38 mln kont osobistych, co oznaczało spadek w porównaniu z grudniem 2014 r. o 500 tys. NBP nie wyjaśnił w aktualnym dokumencie, co zadecydowało o konieczności skorygowania poprzednich danych.

Opublikowane dziś statystyki zawierają także informacje na temat średniej liczby transakcji dokonanych na rachunkach. I tak, w II poł. ub. roku przeciętny użytkownik konta bankowego wykonał za jego pośrednictwem średnio 62,6 transakcji. To znaczący wzrost w porównaniu z I poł. 2015 r., kiedy wskaźnik wynosił 57. Zwiększenie średniej liczby operacji na rachunkach tłumaczyć można m.in. rosnącą popularnością transakcji bezgotówkowych kartami debetowymi.

Przeczytajcie także: Oto kraje, z którymi najczęściej wymieniacie euro

Podobnie jak w przypadku liczby rachunków, tak i w odniesieniu do średniej liczby transakcji mamy korektę wcześniejszych danych. We wrześniu 2015 r. NBP podawał, że w I poł. tego roku właściciele rachunków rozliczeniowych wykonali średnio 58,6 transakcji.

Tak czy owak w dłuższym czasie widzimy ogromną dynamikę wzrostu liczby transakcji wykonywanych przez klientów banków. Wystarczy powiedzieć, że jeszcze w pierwszej połowie 2010 r. wskaźnik średniej liczby operacji na rachunku wynosił niewiele ponad 30. To chyba dobra wiadomość dla bankowców. Oznacza bowiem, że klienci korzystają z ich oferty coraz aktywniej a aktywność ta zwiększa się szybciej niż ewentualna liczba rachunków nieużywanych.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies