Visa testuje swoje rozwiązanie m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Rosji
Visa udostępniła swoim partnerom API, dzięki któremu mogą zacząć oferować płatności ratalne. Partnerzy stworzą własny program, ustalą okres udzielania pożyczki, oprocentowanie, opłaty oraz grupę klientów, dla których rozwiązanie będzie dostępne.
Z kolei agentom rozliczeniowym, platformom technologicznym i sklepom Visa oferuje API, dzięki któremu można dobierać odpowiednie plany ratalne. Sprzedawca może później taki plan zaoferować posiadaczowi karty Visa podczas zakupów w jego sklepie. Narzędzie umożliwia przekształcenie pierwotnej transakcji w plan ratalny i rozplanowanie płatności.
Rozwiązanie w pierwszej kolejności zostało szerzej udostępnione na rynku kanadyjskim, gdzie Visa współpracuje w tym zakresie z firmami Global Payments i Desjardins. W ramach jednego prostego wdrożenia Global Payments umożliwia sklepom korzystającym z jego usług zaoferowanie płatności ratalnych ich klientom. W konsekwencji mogą oni rozłożyć płatność za zakupy, wykorzystując do tego swoją kartę. Z kolei wydawcy kart mogą oferować swoje plany finansowania sprzedawcom korzystającym z usług Global Payments.
Visa prowadzi też kilka pilotaży w USA, gdzie jej pierwszym partnerem bankowym jest Commerce Bank. Z kolei w Rosji współpracuje m.in. z Russian Standard Bankiem.
Udogodnienia w zakresie finansowania zakupów to w ostatnim czasie gorący temat. Rynek napędzają szczególnie fintechy, które zaczęły oferować odroczone płatności i z sukcesem je rozwijają. Mowa o takich markach jak Klarna, Afterpay czy Affirm, w ślad za nimi idą banki, a do gry podobno chce wejść też np. Apple. W Polsce odroczone płatności oferują m.in. PayPo czy Twisto. Natomiast konkurencja Visy, czyli Mastercard, wprowadził niedawno w Polsce możliwość rozłożenia na raty płatności realizowanych kartą kredytową. Pierwszym bankiem, który zaoferował usługę był BNP Paribas.