Polski Aegon miał zostać przejęty przez VIG w ramach transakcji obejmującej spółki z kilku krajów. Na przejęcie lokalnego biznesu nie chciał się jednak zgodzić węgierski rząd
Vienna Insurance Group osiągnęła porozumienie z rządem Węgier w sprawie warunków nabycia udziałów w węgierskiej spółce Aegonu. Dla polskiego rynku to istotna informacja, ponieważ od powodzenia tej transakcji uzależniane było również przejęcie przez VIG polskiego biznesu Aegonu.
Zamiar akwizycji VIG ogłosił ponad rok temu. Pod skrzydła austriackiej grupy miały trafić spółki Aegonu z Polski, Węgier, Rumunii i Turcji. Transakcja miała zostać sfinalizowana w II połowie 2021 r., a jej wartość określono na 830 mln euro. Na drodze do realizacji tych planów stanął jednak węgierski rząd, który zablokował przejęcie lokalnego biznesu. Jak komentowano, Budapeszt chce, aby większościowe udziały w takich sektorach jak finanse, energetyka, media czy handel pozostawały w rękach lokalnych firm albo stały się własnością spółek skarbu państwa.
Problemy na Węgrzech postawiły pod znakiem zapytania całą transakcję. Co było zrozumiałe, jako że dwie trzecie składki, którą łącznie wygenerowały wszystkie sprzedawane spółki Aegonu, pochodziło właśnie z Węgier. VIG miał też dzięki przejęciu stać się liderem na tamtejszym rynku. Polskie operacje były zaś traktowane raczej jako dodatek do bardziej atrakcyjnych składników transakcji. Aegon ma nad Wisłą ok. 2 proc. udziału w ubezpieczeniach na życie.
VIG nie zaprzestał jednak starań, aby akwizycja wszystkich spółek doszła do skutku. Uzyskał m.in. zgodę Komisji Europejskiej i tureckiego urzędu ochrony konkurencji. A przede wszystkim cały czas prowadził dialog z Budapesztem, aż udało się osiągnąć porozumienie dotyczące dalszej współpracy między Austriakami a Węgrami. Na jego mocy państwo węgierskie ma posiadać 45 proc. udziału w węgierskich spółkach Aegonu i Union Vienna Insurance Group Biztosító. Trwają jeszcze negocjacje co do pakietu kontrolnego oraz zarządzania operacyjnego. Węgierski rząd wyznaczył na partnera negocjacyjnego holding Corvinus Nemzetközi Befektetés, w 100 proc. należący do państwa.
W Polsce obecnie do grupy VIG należą spółki: Compensa, Compensa Życie, Vienna Life, InterRisk i Wiener, a także m.in. marki Beesafe, Benefia i Global Assistance.