Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Zarejestrowaliście się w systemie e-TOLL, ale chcecie rozliczać się za pomocą e-biletów autostradowych? Tłumaczymy, co powinniście zrobić

Kierowca może wybrać, czy rejestruje się w systemie e-TOLL i rozlicza na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych np. przez apkę e-TOLL PL, czy będzie przed przejazdem kupował e-bilet

W połowie ubiegłego roku wprowadzony został nowy system poboru opłat drogowych. Wymiana viaTOLL na e-TOLL w największym stopniu dotyczyła kierowców jeżdżących pojazdami ciężkimi, którzy są zobowiązani za jego pomocą rozliczać się za korzystanie z dróg państwowych. Odczuwają ją jednak także posiadacze pojazdów lekkich, ponieważ zmienił się sposób pobierania opłat za przejazdy po państwowych odcinkach autostrad A2 i A4.

Od 1 grudnia za przejazd po odcinkach A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica nie można już płacić przy bramkach. Kierowcy pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 t mają wybór, czy zarejestrują się w systemie e-TOLL i tak jak posiadacze pojazdów ciężkich będą się rozliczać na podstawie danych geolokalizacyjnych, czy też zdecydują się na opłacanie przejazdu za pomocą e-biletów autostradowych (o których więcej przeczytacie w dalszej części tekstu).

Przeczytajcie także: Urządzenia Yanosika można wykorzystywać do rozliczeń w systemie e-TOLL

Ponieważ przy starcie systemu głośno było szczególnie o tej pierwszej opcji, część kierowców zdecydowała się założyć konto w systemie e-TOLL i pobrać aplikację e-TOLL PL, za pomocą której można przekazywać swoje dane geolokalizacyjne potrzebne do rozliczenia. Jak się jednak okazuje, e-TOLL PL nie cieszy się dobrą opinią wśród kierowców, którzy narzekają m.in. na konieczność jeżdżenia z włączoną aplikacją i na system płatności. Dlatego szczególnie dla posiadaczy pojazdów lekkich, którzy korzystają z autostrad incydentalnie, dogodniejsze może być kupowanie e-biletów autostradowych, które można nabyć w formie papierowej lub w elektronicznej za pomocą jednej z kilku aplikacji mobilnych.

Ci kierowcy, którzy zarejestrowali się już w e-TOLL, mają jednak wątpliwości dotyczące możliwości zmiany systemu rozliczania. O ich rozwianie poprosiłam Ministerstwo Finansów. – Wybór jednej z metod nie oznacza braku możliwości skorzystania z innej. Jeżeli użytkownik dotychczas opłacał swoje przejazdy po ww. odcinkach autostrad korzystając z aplikacji e-TOLL PL i chce z tej metody zrezygnować, może wyrejestrować się z systemu e-TOLL oraz zawnioskować o zwrot środków, które znajdują się na jego Internetowym Koncie Klienta – wyjaśniają przedstawiciele MF.

Jak to zrobić? Kierowcy mają do wyboru jedną z trzech metod. Dyspozycję wyrejestrowania można złożyć z poziomu Internetowego Konta Klienta, za pomocą którego użytkownik rejestrował się w systemie e-TOLL. Można również wysłać formularz wyrejestrowania z systemu e-TOLL na adres kontakt@etoll.gov.pl. Ewentualnie sprawę można załatwić osobiście w jednym z Miejsc Obsługi Klienta.

Przy czym wyrejestrowanie się nie jest konieczne, aby móc korzystać z innej metody rozliczania.

Przeczytajcie także: W apce SkyCash dostępne już bilety autostradowe na A2 i A4

Jeśli kierowca postanowi opłacać przejazd za pomocą e-biletów autostradowych, powinien pamiętać, aby zaopatrzyć się w odpowiedni bilet przed wjazdem na płatny odcinek autostrady. Do zakupu biletu niezbędne jest podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, daty i godziny planowanego rozpoczęcia przejazdu (od tego momentu bilet będzie ważny przez 48 godzin) oraz miejsca wjazdu i zjazdu z autostrady. Tradycjonaliści kupią bilet w formie papierowej na wybranych stacjach Orlenu, a od niedawna także Lotosu.

Zwolennicy rozwiązań mobilnych mogą natomiast uregulować należność za pomocą jednej z kilku aplikacji. E-bilety autostradowe można kupić u partnerów systemu e-TOLL, którymi obecnie są: Autopay, mPay, Orlen z aplikacjami Orlen Pay i mFlota, Platforma Detalistów udostępniająca apkę Spark, a także SkyCash. Opłacanie przejazdu w większości tych aplikacji wygląda podobnie, a o wyborze jednej z nich zdecydują pewnie wcześniejsze przyzwyczajenia użytkowników. Wyraźnie odróżnia się jedynie Autopay, które postanowiło zwolnić swoich użytkowników z konieczności określania czasu i trasy przejazdu oraz manualnego zakupu biletu. Dzięki wykorzystaniu geofencingu apka sama wykrywa, kiedy użytkownik znajduje się w strefie wjazdu lub zjazdu z płatnej autostrady i kupuje dla niego odpowiedni bilet. Więcej o tym rozwiązaniu przeczytacie tutaj.

Należy wspomnieć, że własne rozwiązanie do sprzedaży biletów przygotowało też MF. To aplikacja e-TOLL Bilet, z której – w przeciwieństwie do e-TOLL PL – można korzystać bez rejestracji w systemie e-TOLL. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanych apek kierowcy kupią za jej pomocą e-bilet autostradowy w formie elektronicznej. Użytkownicy znajdą w niej także historię swoich przejazdów oraz będą mogli pobrać potwierdzenie zakupu e-biletu autostradowego w formie PDF. Jak bowiem informuje Ministerstwo Finansów, taki bilet jest dowodem wniesienia opłaty za przejazd autostradą i stanowi podstawę do rozliczenia. Za bilety kupione tą metodą nie wystawia się faktur VAT.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies