Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Doprowadzali do kolizji i wmawiali ofierze, że jest winna. Policja szuka osób, które brały udział w stłuczkach o charakterystycznym przebiegu

Oszuści namawiali, aby "dogadać się" bez policji, a ofiary przekazywały im "odszkodowanie" w gotówce, Blikiem lub przelewem

Bydgoscy policjanci rozpracowują grupę oszustów prowokujących stłuczki drogowe. Apelują o zgłaszanie się osób, które brały udział w zdarzeniach drogowych o specyficznym przebiegu.

Przeczytajcie także: Podszywanie się pod Facebooka najpopularniejszym phishingiem 2021 r.

Jak podaje policja, podejrzani celowo doprowadzali do kolizji drogowych. W tym celu poruszali się wcześniej wytypowanymi trasami, głównie dwupasmowymi, w porze wieczorowo-nocnej. Wybrawszy ofiarę, zajmowali pozycję w tzw. martwym polu (miejsce, którego nie widać w lusterkach samochodowych) i czekali, aż kierowca zmieni pas ruchu. Wtedy gwałtownie przyspieszali i ustawiali swój pojazd w takich sposób, aby kierowca, nie widząc ich w lusterku, doprowadził do stłuczki przy powrocie na poprzedni pas ruchu. Przy wykonywaniu tego manewru sprawcy chwilowo gasili również światła w swoim aucie, stając się tym samym praktycznie niewidoczni dla swojej ofiary.

Po zatrzymaniu pojazdów wyłudzacze pokazywali zapis z kamerki swojego auta, wzbudzając w ofierze przekonanie o jej ewidentnej winie, po czym proponowali dogadanie się między sobą bez wzywania policji. Ofiary, chcąc uniknąć utraty zniżek ubezpieczeniowych oraz mandatu za spowodowanie kolizji, najczęściej ulegały namowom i wyrażały zgodę na przekazanie określonej kwoty, która rzekomo miała pokryć koszty naprawy samochodu oszustów. Najczęściej pieniądze przekazywane były w gotówce wypłacanej z pobliskich bankomatów, Blikiem, a także przelewem na konto. Sprawcy jednego wieczoru tym samym pojazdem prowokowali po kilka kolizji, co pozwalało im uzbierać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Przeczytajcie także: Gang wyłudzaczy kredytów

Z materiału dowodowego i poczynionych ustaleń wynika, że pokrzywdzonych jest znacznie więcej niż grupa, które już nawiązała kontakt z policją. W związku z tym sprawcy mogą nie ponieść odpowiedzialności w pełnym wymiarze, a ofiary, podstępem wprowadzone w błąd co do swojej winy, są narażone na ponoszenie konsekwencji finansowych. Dlatego policja zachęca do zgłaszania się osoby, które brały udział w tego typu kolizjach drogowych, w okresie od maja 2021 r. do kwietnia 2022 r., na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Warszawy, Gdańska, Łodzi i okolic tych miast. Śledztwo prowadzi wydział do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Toruniu. Zgłoszenia można kierować mailowo lub telefonicznie. Do tej pory zarzuty w tej sprawie usłyszało dwóch mężczyzn: mieszkaniec Bydgoszczy i mieszkaniec gminy Nowa Wieś Wielka.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies