Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
KNF opublikował rekomendacje likwidacyjne. Ubezpieczyciele mają czas na wdrożenie do 1 listopada

Dokument zawiera 25 rekomendacji dotyczących m.in. sposobu wyliczania odszkodowania czy organizowania likwidacji szkody w modelu door-to-door

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała rekomendacje dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych. Oczekuje, że zakłady ubezpieczeń dostosują swoją praktykę do zaleceń zawartych w dokumencie nie później niż 1 listopada 2022 r.

Przeczytajcie także: Kto się zgadza na wyższe ceny OC dla zbierających mandaty?

Jak zaznacza nadzór, celem rekomendacji jest zapewnienie zgodności działalności zakładów ubezpieczeń z przepisami prawa, zapobieżenie naruszaniu interesów ubezpieczających, ubezpieczonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia oraz ograniczenie ryzyka występującego w działalności zakładów ubezpieczeń. Rekomendacje mają też stanowić podstawę dla wypracowania standardu postępowania zakładów ubezpieczeń w zakresie likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych.

Dokument składa się z 25 rekomendacji dotyczących kilku zagadnień: organizacja, zarządzanie, nadzór i kontrola procesu likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych, sposób prowadzenia postępowania likwidacyjnego oraz sposób ustalania wysokości świadczenia. Uwzględniono w nich kwestie ujęte we wcześniej obowiązujących wytycznych likwidacyjnych, a więc m.in. terminowe wypłacanie świadczeń, zachowanie zasady pełnego odszkodowania, respektowanie obowiązków informacyjnych czy nadzór i kontrola zakładu ubezpieczeń nad likwidacją szkód (zarówno nad procesami wewnętrznymi, jak nad współpracą z podmiotami zewnętrznymi).

Ponadto rekomendacje rozszerzono o nowe obszary, w odniesieniu do których KNF uznał za zasadne wskazanie właściwej praktyki postępowania. Chodzi np. o organizowanie przez zakład ubezpieczeń likwidacji zapewniającej przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody w ramach tzw. kompleksowej usługi likwidacji szkody komunikacyjnej. Wytyczne dotyczą też zasad, na których ubezpieczyciel proponuje poszkodowanemu pojazd zastępczy, czy zwraca wydatki poniesione w związku ze zleceniem przez uprawnionego sporządzenia ekspertyzy przez osobę trzecią.

Przeczytajcie także: Carrot, platforma aukcyjna dla aut po tzw. całkach

Przypomnę, że prace nad dokumentem toczyły się od dłuższego czasu. Już w grudniu ubiegłego roku KNF przekazał projekt rekomendacji do konsultacji publicznych, z zamysłem, że nowe zalecenia zostaną wdrożone przez ubezpieczycieli do 30 czerwca 2022 r. Przedstawiony projekt spotkał się jednak z krytycznym odbiorem ze strony ubezpieczycieli i wywołał ożywioną dyskusję między zainteresowanymi podmiotami. W zorganizowanych przez KNF konsultacjach udział wzięli m.in. Rzecznik Finansowy, UOKiK, Polska Izba Ubezpieczeń, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, ale też Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych czy Związek Dealerów Samochodowych.

Ostatecznie dokument ujrzał dziś światło dzienne, a ubezpieczyciele mają nieco ponad trzy miesiące, by dostosować się do zaleceń sformułowanych przez KNF (albo – zgodnie z zasadą "zastosuj albo wyjaśnij" – przygotować się na wytłumaczenie, jak inaczej zamierzają osiągnąć cele, które mają zostać zrealizowane dzięki stosowaniu rekomendacji). W niedawnym wywiadzie dla serwisu Business Insider Krystian Wiercioch, wiceprzewodniczący KNF, wskazał, że spodziewany koszt wdrożenia rekomendacji to ok. 500 mln zł rocznie. Z kolei ceny OC mają z tego powodu wzrosnąć średnio o ok. 20 zł.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies