Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)
Portmonetka ze statusem instytucji płatniczej. Furgonetka otwiera sobie nowe możliwości w zakresie płatności

Portmonetka może świadczyć usługi polegające na umożliwianiu akceptowania instrumentów płatniczych oraz wykonywania transakcji płatniczych

Na prowadzoną przez KNF listę małych instytucji płatniczych wpisano nowy podmiot: Portmonetkę. To spółka powiązana z firmą Furgonetka, będącą brokerem usług kurierskich.

Przeczytajcie także: Kolejna firma pożyczkowa ze statusem MIP

Zgodnie z informacjami z rejestru KNF, dzięki uzyskanemu wpisowi podmiot może świadczyć usługi płatnicze polegające na umożliwianiu akceptowania instrumentów płatniczych oraz wykonywania transakcji płatniczych. W szczególności mogą one polegać na obsłudze autoryzacji i przesyłaniu zleceń płatniczych, w celu przekazania należnych akceptantowi środków – z wyłączeniem rozliczania transakcji w ramach systemu płatności.

W tym kontekście warto przypomnieć, że niecały rok temu Furgonetka uruchomiła narzędzie dla sklepów internetowych, dzięki któremu ich klienci mogą zamawiać produkty przy użyciu jednego konta zakupowego. System o nazwie Portmonetka wymaga od użytkownika, aby tylko raz zapisał swoje dane, w tym preferowany sposób dostawy i metodę płatności, a we wszystkich sklepach korzystających z tego narzędzia szybko sfinalizuje zakupy bez konieczności zakładania konta czy uzupełniania formularzy. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Spółki Furgonetka i Portmonetka łączy adres rejestracji oraz osoby wspólników, którymi są Rafał Agnieszczak oraz Andrzej Ciesielski. Można zatem zakładać, że uzyskany właśnie status małej instytucji płatniczej przez jedną z nich może się przysłużyć rozwojowi drugiej, w szczególności w zakresie opisanego powyżej projektu. Zapytałam Furgonetkę, czy w związku z wpisaniem spółki Portmonetka na listę MIP-ów zamierza poszerzyć zakres funkcjonalności systemu Portmonetka. Na razie nie otrzymałam jednak odpowiedzi. Jeśli spółka zdecyduje się przesłać komentarz, zaktualizuję ten tekst lub napiszę kolejny.

Przeczytajcie także: Monobank wchodzi do Polski jako Stereo

Status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jego uzyskanie jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie. Obecnie na prowadzonej przez KNF liście znajdują się 153 aktywne podmioty.

AKTUALIZACJA

Po opublikowaniu materiału Furgonetka przesłała komentarz z odpowiedziami na moje pytania. Informuje w nim, że system Portmonetka rozwija się zgodnie z założeniami przyjętymi na starcie projektu i opisanymi w artykule na cashless.pl. Przedstawiciele firmy zaznaczają:

"Uzyskanie licencji MIP to dla nas ważny krok w rozwoju Portmonetki. Daje nam zielone światło na pośredniczenie w płatnościach pomiędzy merchantami a providerami płatności, co przełoży się bezpośrednio na efektywność samego narzędzia.

Aktualnie jesteśmy na etapie finalizowania prac programistycznych nad systemem, które przygotowują wdrożenie Portmonetki przez merchantów na najpopularniejszych platformach e-commerce."

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies