Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Luksus dla Polaków mniej dostępny. Bank Millennium zaprzestał wydawania kart American Express

Od 1 sierpnia jedynym sposobem zakupu karty przez klienta indywidualnego z Polski jest skorzystanie z usług brytyjskiego oddziału American Express

Millennium był do niedawna jedynym bankiem w Polsce, który sprzedawał luksusowe karty organizacji American Express. Jednak 1 sierpnia plastiki te zniknęły z oferty tej instytucji. Biuro prasowe Millennium odmówiło komentarza na temat przyczyn zakończenia współpracy z jedną z największych organizacji płatniczych na świecie.

To nie znaczy oczywiście, że karty American Express nie są już w Polsce dostępne. Wciąż mogą ubiegać się o nie przedsiębiorstwa. Firma ma w Polsce przedstawicielstwo, za pośrednictwem którego współpracuje z korporacjami. Gorzej mają klienci indywidualni. Z informacji zamieszczonej na stronie AmEx wynika, że osoby prywatne z Polski mogą otrzymać kartę, jednak zostanie ona wydana w Wielkiej Brytanii.

Przeczytajcie także: Szykują się duże zmiany na rynku bankomatów

O kartach American Express i konkurencyjnego Diners Club zrobiło się w Polsce szczególnie głośno w ubiegłym roku, gdy władze zdecydowały się znowelizować ustawę o usługach płatniczych. Było to konieczne, bo Polska chciała skorzystać z pewnej możliwości, jaką dało jej unijne rozporządzenie MIF Reg ustalające wysokość opłat na rynku kart płatniczych. Chodzi o możliwość czasowego wyłączenia spod obowiązującego limitu na interchange kart systemów, których udział w rynku jest mniejszy niż 3 proc. A do takich na polskim rynku należą właśnie AmEx i Diners.

Nowelizacja ostatecznie została przyjęta, a to oznacza, że przez najbliższe trzy lata te dwie organizacje mogą pobierać od transakcji swoimi kartami opłaty wyższe niż limit 0,3 proc. obowiązujący przy płatnościach mastercardami i visami. Dopiero po zakończeniu okresu przejściowego American Express i Diners Club będą musiały obniżyć swoje prowizje do unijnego limitu. Domyślam się jednak, że może to być dla nich duży problem.

Przeczytajcie także: Rekordowe zadłużenie Amerykanów na kartach

Tymczasem z tego co się orientuję, w MIF Reg jest pewna furtka, która pozwala na zachowanie możliwości pobierania wyższych prowizji przez organizacje z mniejszym udziałem rynkowym także po okresie przejściowym. Firma, która zechce z niej skorzystać, powinna tylko skoncentrować w swoich rękach wydawnictwo oraz akceptację kart ze swoim logo. Powinna zatem stać się tzw. trójstronnym systemem kartowym. Być może stąd decyzja American Express o zakończeniu współpracy z Millennium. W świetle MIF Reg bank ten nie powinien bowiem wydawać kart AmEx, jeżeli ten chce pobierać prowizje wyższe niż 0,3 proc.

Co ciekawe, karty konkurencyjnego Diners Club wydaje w Polsce PKO BP. Z informacji zawartych na stronie internetowej banku wynika, że karty obciążeniowe tej organizacji wciąż znajdują się w ofercie.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies