PKO BP jako pierwszy umożliwił klientom zakładanie i aktywowanie Profilu Zaufanego. Dzięki temu część urzędowych spraw można załatwić z domu
Na zakończonej przed chwilą konferencji prasowej minister cyfryzacji Anna Streżyńska ogłosiła wdrożenie rozwiązania umożliwiającego zakładanie i aktywację Profilu Zaufanego przez system transakcyjny PKO BP. Bank ten jako pierwszy udostępnił nową usługę, ale wiadomo, że w kolejce jest 17 innych instytucji, które już rozpoczęły lub w najbliższym czasie rozpoczną testy tego rozwiązania. Wśród nich większość to banki, ale są także operatorzy telekomunikacyjni. Z nieoficjalnych informacji wynika, że najbardziej zaawansowane w pracach są trzy banki: ING Bank Śląski, mBank i Millennium.
Na marginesie warto wspomnieć, że nie powinniście specjalnie przyzwyczajać się do nazwy Profil Zaufany. Streżyńska zapowiedziała podczas konferencji, w której udział brał też wiceszef rządu Mateusz Morawiecki i przedstawiciele PKO BP, że w najbliższych dniach zostanie ogłoszony konkurs na nową nazwę usługi. – Dotychczasowa jest niefortunna i dla wielu obywateli niezrozumiała – stwierdziła minister cyfryzacji. Na razie nie wiadomo, kiedy konkurs ruszy, jakie będą zasady udziału w nim oraz jakie nagrody przewidziano.
Przeczytajcie także: PZU coraz bliżej wejścia do Pekao
Choć oficjalnie możliwość zakładania Profilu Zaufanego przez serwis transakcyjny PKO BP ogłoszono dzisiaj, to już w piątek było wiadomo, że to się stanie. Zapowiedziało to biuro prasowe resortu cyfryzacji w komunikacie skierowanym do mediów. Mogliście przeczytać o tym tutaj. W praktyce możliwość zakładania PZ przez infrastrukturę informatyczną PKO BP pojawiła się wczoraj ok. godz. 23. Do dzisiejszego południa skorzystało z tej możliwości już ok. 500 osób.
Mi Profil Zaufany udało się założyć przed chwilą. Po zalogowaniu do iPKO a następnie wybraniu zakładki eUrząd zobaczyłem stronę z trzema opcjami do wyboru: "Załóż Profil Zaufany", "Złóż wniosek w programie 500 plus", "Zaloguj się do PUE ZUS". Gdy wybrałem tę pierwszą opcję, system poprosił mnie o nadanie swojego loginu. Domyślnie jest nim numer Pesel. Następnie sprawdziłem wszystkie dane osobowe i potwierdziłem je hasłem jednorazowym z SMS-a, który po chwili otrzymałem. Wszystko trwało nie dłużej niż wykonanie przelewu zewnętrznego do nowego odbiorcy. Każdy, kto korzysta z bankowości internetowej, poradzi sobie z aktywacją PZ bez większego problemu. Z opcji mogą skorzystać jednak tylko ci klienci, którzy rachunek w PKO otworzyli osobiście lub za pośrednictwem kuriera.
Przeczytajcie także: Już możecie wypożyczyć samochód na minuty
Możecie jednak zadać pytanie: a po co to wszystko? Już dziś przy pomocy Profilu Zaufanego możecie załatwić całkiem sporo z domu, bez konieczności odwiedzania urzędów. PKO BP w swoim systemie transakcyjnym umieścił listę tych czynności. Wśród najważniejszych należy wymienić: podpisywanie dokumentów przekazywanych do urzędów administracji publicznej, a więc np. deklaracji podatkowych, składanie wniosków o dowód osobisty dla siebie lub dziecka, składanie wniosku o kartę EKUZ, zawiadomienie urzędu gminy o sprzedaży samochodu, złożenie wniosku o odpis aktu urodzenia czy małżeństwa, złożenie wniosku o zaświadczenie o niekaralności itd. W przyszłości tych spraw ma być więcej. Streżyńska zapowiedziała dzisiaj, że w przyszłym roku dzięki PZ będzie można rejestrować samochody.
A tutaj przeczytacie, w jaki sposób przy pomocy Profilu Zaufanego sprawdzić liczbę punktów karnych