Porozumienie rządu z branżą finansową, na podstawie którego fundacja będzie realizować program rozwoju sieci akceptacji kart w Polsce, ma być podpisane w ciągu najbliższych dni
Pierwotnie planowano, że dokument zostanie podpisany do końca kwietnia. Sprawa się przedłuża, ale jak informują moje źródła, wyłącznie ze względów technicznych. Treść dokumentu została już uzgodniona, a strony mają go sygnować w ciągu kilku najbliższych dni. Rząd zobowiąże się w nim m.in. do tego, że do końca marca przyszłego roku wprowadzi obowiązek akceptacji kart płatniczych przez firmy zobowiązane do fiskalizacji swoich przychodów. Jeżeli tak się nie stanie, druga strona będzie miała prawo odstąpić od porozumienia.
Przeczytajcie także: Instytucje płatnicze będą prawie jak banki
Jak wiecie, na mocy tego dokumentu, banki, organizacje płatnicze i agenci rozliczeniowi utworzą fundusz, który ma być przez nie zasilony kwotą ok. 600 mln zł w ciągu trzech lat. Pieniądze pójdą na dofinansowanie instalacji terminali płatniczych w małych firmach, które dotąd nie przyjmują płatności bezgotówkowych. Więcej na temat zasad realizacji tego projektu możecie przeczytać tutaj.
Przeczytajcie także: Mieczysław Groszek pokieruje terminalizacją firm
Funduszem zarządzać będzie fundacja, tworzona właśnie przy Związku Banków Polskich. Kilka tygodni temu prezes ZBP powiedział podczas konferencji prasowej, że jej prezesem ma zostać Mieczysław Groszek, do niedawna wiceprezes ZBP. Z moich informacji wynika, że fundacja formalnie jeszcze nie powstała. Ale jest już jej statut. Będzie występować pod może mało oryginalną, ale wiele mówiącą nazwą "Polska Bezgotówkowa" a w wersji angielskiej – "Cashless Poland". W jej radzie zasiadać będą przedstawiciele banków, agentów rozliczeniowych, organizacji płatniczych oraz resortu rozwoju.