Statystyki wskazują, że przyrost aktywnych użytkowników bankowości internetowej generują nowi klienci
Z opublikowanego dziś przez Związek Banków Polskich raportu Netbank wynika, że na koniec marca banki miały podpisanych ponad 33,5 mln umów na korzystanie z bankowości elektronicznej. To nieznacznie więcej niż na koniec IV kw. ubiegłego roku, gdy tych umów było 33,3 mln oraz o niemal 9 proc. więcej niż w marcu 2016 roku. Wówczas umów było 30,8 mln.
Przeczytajcie także: KIR wprowadza usługę Qlik
W podobnym tempie rośnie też liczba osób aktywnie korzystających z dostępu do rachunku bankowego przez internet. W marcu było ich 15,6 mln a w grudniu ub. roku prawie 15,4 mln. Natomiast w stosunku rocznym zanotowano wzrost o ok. 5 proc. Jak mówi wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński, duża zbieżność przyrostów w zakresie nowych umówi jak i aktywnych użytkowników bankowości internetowej może sugerować, że nowi klienci, którzy podpisują umowę na prowadzenie e-konta, od razu zaczynają z niego aktywnie korzystać. Natomiast zainteresowanie takim sposobem bankowania nie rośnie wśród osób mających już rachunek osobisty.
Przeczytajcie także: Credit Agricole uruchomił czatbota na Facebooku
W raporcie Netbank znajdują się również informacje na temat korzystania z bankowości elektronicznej przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. ZBP podaje, że w marcu umowę na firmowe konto internetowe posiadało 2,354 mln firm. To spadek kwartalny o 0,7 proc. a roczny – o 1,5 proc. Wzrosła jednak nieznacznie liczba przedstawicieli MSP aktywnie korzystających z bankowości elektronicznej. W porównaniu z marcem ubiegłego roku o 3,4 proc.