Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją Ustawy o usługach płatniczych. Chce dostosować prawo do najnowszych wymogów Komisji Europejskiej
Chodzi o MIF Reg, czyli rozporządzenie regulujące interchange. To prowizja jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami. MIF Reg, które wczoraj weszło w życie, nie wymaga implementacji do prawa krajowego, bo jest dla niego nadrzędne.
Jednak w niektórych miejscach przepisy naszej Ustawy o usługach płatniczych stoją w sprzeczności z tym rozporządzeniem. Stąd koncepcja Ministerstwa Finansów, by ustawę znowelizować. Zwłaszcza, że MIF Reg zobowiązuje administracje poszczególnych krajów członkowskich do wskazania organów nadzorujących funkcjonowanie przepisów rozporządzenia. Z informacji przekazanej mi przez biuro prasowe MF wynika, że w Polsce ma to być zrobione właśnie w opracowywanej nowelizacji UUP.
Przeczytaj także: Unijne rozporządzenie o interchange już opublikowane
Resort finansów nie podał niestety, która instytucja według niego powinna pełnić nadzór nad realizacją rozporządzenia oraz mieć prawo do nakładania kar w przypadku jego naruszania. Warto jednak przypomnieć, że wcześniej pojawiały się u nas koncepcje nadania uprawnień nadzorczych nad organizacjami płatniczymi, takimi jak MasterCard i Visa, Komisji Nadzoru Finansowego. Prawdopodobnie więc to KNF będzie zobowiązana do nadzorowania rynku w zakresie przestrzegania MIF Reg.
Ponadto modyfikacji poddany zostanie zawarty w ustawie słowniczek pojęć. Przy okazji prawdopodobnie uściślona będzie definicja kart płatniczych. MIF Reg uznaje, że są nimi wszystkie instrumenty oparte o system kartowy, nawet jeżeli nie mają postaci plastikowego kartonika, a więc np. płatności mobilne. U nas są co do tego wątpliwości, a nowelizacja ma się z nimi uporać.
Dodatkowo obecnie limity prowizji od transakcji bezgotówkowych w Polsce obowiązują w przypadku wszystkich wydatków dokonanych dowolną kartą płatniczą. W MIF Reg limitowi podlegają wyłącznie karty wydane klientom indywidualnym. Nowelizacja ma więc wyłączyć spod regulacji karty biznesowe.
Przeczytaj także: Interchange spada - podrożeją bankomaty
Nieoficjalnie dowiedziałem się, że resort finansów zastanawia się także nad skorzystaniem z prawa umożliwiającego okresowe zwolnienie ze stosowania limitu interchange przez małe systemy kartowe, takie jak American Express i Diners Club. Jednak w wykazie planowanych zmian do ustawy, przysłanym przez biuro prasowe MF, tego punktu nie było.
Była natomiast informacja, że resort wystąpił do Zespołu ds. Programowania Prac Rządu w KPRM o wpisanie projektu do Planu Prac Rady Ministrów oraz o zwolnienie z obowiązku opracowywania projektu założeń do ustawy, na rzecz rozpoczęcia od razu prac nad projektem ustawy.