Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Czy KNF zmieniła zdanie na temat screen scrapingu? Dowiecie się już w styczniu

Przewodniczący KNF zapowiedział na przyszły miesiąc publikację stanowiska nadzoru w sprawie przepisów przejściowych do PSD II

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski poinformował przed chwilą na Twitterze, iż w styczniu przyszłego roku KNF opublikuje komunikat dotyczący "oczekiwań nadzorczych w odniesieniu do okresu przejściowego w zakresie implementacji PSD II".

Okres przejściowy, o którym mowa, to 18 miesięcy po publikacji rozporządzenia wykonawczego ze standardami technicznymi do dyrektywy PSD II. Rynek spodziewa się, że ostateczny kształt tego rozporządzenia będzie znany w marcu 2018 r. Znajdą się tam przepisy szczegółowo regulujące m.in. kwestie dostępu tzw. podmiotów trzecich, np. fintechów, do rachunków bankowych.

Przeczytajcie także: Banki negocjują w sprawie Apple Pay w Polsce

Jak może wiecie, ze względu na planowaną implementację dyrektywy PSD II banki, krajowe instytucje płatnicze i KIR pracują nad standardem protokołu API, dzięki któremu fintechy uzyskają możliwość np. inicjowania płatności z rachunków bankowych swoich klientów. Natomiast w okresie przejściowym mają obowiązywać zasady dotychczasowe. Tyle że dotąd nadzór w Polsce stał na stanowisku, że niedopuszczalne jest stosowanie tzw. screen scrapingu i podobnych technologii, które w obecnym kształcie rozporządzenia wykonawczego do PSD II mają być dopuszczalne.

Screen scraping to rozwiązanie pozwalające firmom zewnętrznym na wgląd w historię rachunku czy wykonywanie przelewów z konta bankowego klienta po podaniu przez niego danych logowania na rachunek. Nadzór w Polsce stał dotąd na stanowisku, że stosowanie tego rozwiązania zagraża bezpieczeństwu oszczędności zgromadzonych w bankach.

Przeczytajcie także: Kolejne wieści w sprawie trwałego nośnika

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że KNF łagodzi ostatnio swoje stanowisko względem screen scrapingu. Przyczynić się do tego miała kontrola wszczęta w biurze Związku Banków Polskich przez Komisję Europejską. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na zlecenie KE bada, czy banki nie blokują dostępu do rachunków w sposób niezgodny z przepisami. Sprawdza także, czy pracując nad standardem API działają w zgodzie z prawem. Bankowcy tłumaczą się, że muszą blokować screen scraping, gdyż tego wymagają od nich rekomendacje KNF.

Natomiast w mijającym tygodniu Narodowy Bank Polski opublikował komunikat po posiedzeniu Rady ds. Systemu Płatniczego, podczas którego omawiano kwestię okresu przejściowego. W komunikacie NBP podał, iż oczekuje, że w okresie przejściowym stosowane będą dotychczasowe zasady dostępu do rachunków. Rozumiem to w ten sposób, że NBP chce blokowania screen scrapingu w tym okresie. Pokrywałoby się to z nieoficjalnymi informacjami, z których wynika, że podczas gdy KNF mięknie, głównym przeciwnikiem screen scrapingu w Polsce staje się bank centralny.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies