Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Płatność kartą w kolekturze Lotto: czy będzie prowizja jak za transakcję w kasynie?

Organizacje płatnicze wyjaśniają wątpliwości w tej sprawie

Od niedawna we wszystkich kolekturach własnych Totalizatora Sportowego możecie za zakłady w grach Lotto płacić kartami bankowymi. W serwisie Cashless mogliście przeczytać o tym m.in. tutaj. Po publikacji ostatniego tekstu na ten temat wśród czytelników pojawiły się wątpliwości, czy z tytułu płatności kartami za losy Lotto będą ponosić jakieś dodatkowe prowizje. Przypomnę, że większość banków obciąża opłatami wydatki poczynione kartami na hazard, a za taki formalnie należałoby uznać gry w totka.

Przeczytajcie także: Co robić, gdy pieniądze ze zwrotu nie trafiły na kartę?

Odpowiedzi na to pytanie szukałem w biurze prasowym Totalizatora Sportowego. Niestety, mój mejl wysłany w tej sprawie do biura prasowego firmy ponad tydzień temu do dziś pozostał bez echa. Informacji na ten temat nie chciała też udzielić spółka eService, która obsługuje terminale w kolekturach Lotto. Biuro prasowe instytucji tłumaczy, że blokadę informacyjną w tej sprawie zarządził jej klient, czyli właśnie TS.

Na szczęście z pomocą, przynajmniej częściową, pospieszyły organizacje Mastercard i Visa. Kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy z tytułu płatności w kolekturze Lotto będzie dodatkowa prowizja czy nie, jest tzw. kod MCC. To numer przypisany do użytkownika terminala, dzięki któremu bank rozpoznaje miejsce, w jakim jego klienci płacą kartami.

Przeczytajcie także: Kto dostanie bezpłatny POS od Polski Bezgotówkowej

Jak tłumaczą specjaliści z Mastercarda, Totalizator Sportowy dla kart tej organizacji używa specjalnego kodu MCC przeznaczonego dla loterii państwowych. W Polsce z takiego kodu może korzystać tylko TS i tylko w swoich kolekturach. Gdyby chciał np. prowadzić kasyno, musiałby użyć innego kodu. Jak powiedziano mi w Mastercardzie, użytkownik karty nie powinien zatem być obciążony prowizją z tytułu transakcji bezgotówkowej w kolekturze Lotto.

Podobną odpowiedź uzyskałem w Visie. Organizacja zastrzegła jednak, że ostateczna decyzja o tym, jakie transakcje są obciążone prowizją a jakie nie, należy do banków – wydawców kart, które kształtują swoje cenniki w oparciu o kilka czynników, w tym kod MCC. Nie pamiętam jednak, aby któryś z banków miał specjalną pozycję w tabeli opłat pod nazwą: państwowe loterie. Natomiast ciekawostką jest fakt, że Lotto korzystając ze swojego MCC ma możliwość nie tylko przyjmowania płatności kartami, ale także przekazywania na powiązane z nimi rachunki ewentualnych wygranych.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies