Związek ma kilka pomysłów na to, jak banki mogą sprostać rekomendacjom nadzoru i nadal aktywować nowe rachunki przelewami
Kilka dni temu Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa transakcji płatniczych w internecie. Jednym z elementów tego dokumentu jest uregulowanie kwestii aktywowania rachunków bankowych przelewem z innego banku. KNF chce, by z zasady pracownik banku lub kurier osobiście potwierdzał tożsamość klienta otwierającego nowy rachunek.
Wyjątkiem od tej reguły może być sytuacja, gdy bank zapewni, że rachunek aktywowany przelewem z innego banku nie będzie mógł służyć do aktywowania następnego konta, w kolejnej instytucji. – Mamy kilka pomysłów jak to zrobić, aczkolwiek rozmowy na ten temat dopiero się rozpoczęły. Przypominam, że w projekcie rekomendacji nadzór chciał całkowicie zakazać zdalnej aktywacji kont. W finalnym dokumencie zdecydowano się na kompromisowe rozwiązanie – powiedział Paweł Widawski z ZBP podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
Przedstawiciel związku podkreślił, że jedną z metod, która może pozwolić bankom na dalsze oferowanie zdalnej aktywacji rachunków, przy jednoczesnym wypełnieniu zaleceń KNF, jest wykorzystanie Systemu Wymiany Ostrzeżeń o Zagrożeniach, w ramach którego miałaby powstać baza rachunków otwartych za pośrednictwem zdalnej aktywacji. Jak rozumiem, działałoby to tak, że bank zdobywając nowych klientów otwierających konta „na przelew" sprawdzałby, czy rachunek z którego przychodzi przelew aktywacyjny znajduje się w bazie SWOZ. Gdyby tak było, nowe konto nie byłoby aktywowane.
Pojawia się jednak pytanie, czy wszystkie banki zechcą uczestniczyć w budowie nowej bazy. W przeszłości na rozwoju usług w oparciu o przelew aktywacyjny bardziej zależało małym bankom, które dzięki wygodnej metodzie otwierania kont odbierały klientów większym konkurentom. Część z tych dużych graczy była więc przeciwna nowym usługom. Teraz brak udziału choćby jednego z nich w budowie bazy postawi pod znakiem zapytania sens jej istnienia.
Podczas dzisiejszej konferencji ZBP odniósł się również do innego elementu rekomendacji KNF, a więc zakazu udostępniania danych logowania na konto. Przypomnę, że nadzór nie chce w Polsce usług oferowanych przez podmioty trzecie, takie jak np. Sofort, a opartych o pozyskiwanie przez takie firmy danych logowania na rachunek klienta za jego zgodą. Przedstawiciele ZBP stwierdzili, że na podstawie rekomendacji KNF nie mogą zakazać klientom udostępniania loginów i haseł, ale będą ich informować, że robią to wbrew regulaminom prowadzenia rachunków.