Ping An to jedna z największych na świecie firm ubezpieczeniowych, przez wielu ekspertów uznawana za wzór udanej transformacji cyfrowej w branży
Ping An, grupa ubezpieczeniowa, w której skład wchodzą również spółki zajmujące się usługami finansowymi i zdrowotnymi, poinformowała o uruchomieniu największej na świecie bazy danych dotyczących zdrowia. Znajduje się w niej ponad 1 mld diagnoz i informacji na temat podjętego leczenia, ponad 30 tys. chorób i setki tysięcy leków. Dane te pomagają "medycznemu mózgowi" Ping An, który wykorzystuje sztuczną inteligencję.
Dzięki większemu zasobowi danych i udoskonalonym mechanizmom uczenia się algorytmy mają działać jeszcze sprawniej. Jednym z zastosowań AI rozwijanych przez Ping An jest inteligentny system odczytu obrazu wykorzystywany w diagnostyce, np. przy analizie zdjęć RTG. Wdrożenie tego rozwiązania pozwoliło na średnie skrócenie czasu diagnozy z 15 minut do 15 sekund. Sztuczna inteligencja wspiera również lekarzy, którzy na bieżąco mają do dyspozycji asystenta AI, o nazwie AskBob, służącego im pomocą w diagnozowaniu i wyborze leczenia dla pacjenta. Od uruchomienia narzędzia w czerwcu 2019 r. do sierpnia tego roku AskBob pomógł 430 tys. lekarzy i odpowiedział na 33 mln zapytań.
Ping An jest głównym operatorem w ochronie zdrowia na rynku chińskim i zarządza największą platformą online (346 mln użytkowników). Podczas niedawnych dni inwestora zapowiedział dalszy rozwój, poprzez budowę ekosystemu usług zdrowotnych, który obejmie rząd, pacjentów, dostawców usług medycznych, podmioty ubezpieczające – społeczne i komercyjne oraz zaawansowane technologie. Ma się stać nowym silnikiem wzrostu dla grupy, zróżnicować podstawą działalność Ping An – ubezpieczeniową i finansową, a także przysporzyć nowych klientów, którym zaoferowane zostaną ubezpieczenia dopasowane do ich potrzeb. Już teraz z sieci zdrowotnej gigant pozyskuje aż 15-20 proc. nowych klientów na swoje usługi finansowe. W ciągu najbliższych pięciu lat zamierza przeznaczyć 20-30 mld yuanów (3-4,4 mld dolarów) na inwestycje w technologie w służbie zdrowia.