Dotychczas zawarcie polisy życiowej do kredytu w PKO było możliwe tylko w oddziale banku
PKO Ubezpieczenia i PKO BP umożliwiły klientom całkowicie zdalne zawarcie umowy ubezpieczenia na życie do kredytu lub pożyczki hipotecznej. Korzystają w tym celu z rozwiązania opracowanego przez fintech Autenti.
Banki często zalecają kredytobiorcom zawarcie umowy ubezpieczenia na życie, traktując polisę jako dodatkowe zabezpieczenie spłaty kredytu. Teraz klienci największego banku w Polsce, ubezpieczający się w tym zakresie w ubezpieczeniowej spółce PKO, mogą to zrobić bez wychodzenia z domu. Ofertę poznają podczas rozmowy telefonicznej lub wideorozmowy, w trakcie której konsultant prześle e-mail z niezbędnymi dokumentami oraz link do wniosku o ubezpieczenie na platformie Autenti. Narzędzie fitnechu pozwoli podpisać umowę bez konieczności drukowania czy składania odręcznego podpisu.
PKO Ubezpieczenia to kolejny ubezpieczyciel, który usprawnił w ostatnim czasie zdalne zawieranie umów. Jednym z najbardziej problematycznych aspektów przy sprzedaży polisy życiowej online jest kwestia weryfikacji tożsamości klienta na potrzeby AML (przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy). Akurat – jak sądzę – PKO ma w tej kwestii o tyle łatwiej, że ubezpieczenie sprzedaje przy okazji zawierania umowy kredytowej, do której bank i tak już tożsamość klienta sprawdził. Większym wyzwaniem jest potwierdzenie tożsamości przy polisach sprzedawanych samodzielnie.
Jak mogliście wczoraj przeczytać w serwisie cashless.pl, Nationale-Nederlanden postanowiło wesprzeć się w tym zakresie narzędziem mojeID. To pierwsze użycie produktu KIR-u do weryfikacji klienta przy zawieraniu umowy życiowej, dotychczas bowiem było wykorzystywane przez ubezpieczycieli np. do czynności związanych z wypłatą roszczenia czy udzielaniu klientowi dostępu do serwisu obsługowego. W zastosowaniu zewnętrznego narzędzia do uwierzytelniania Nationale-Nederlanden dało się jednak wyprzedzić Warcie, która już ponad miesiąc temu zaczęła weryfikować tożsamość klientów za pomocą ID UFG, o czym mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl jako pierwsi. Narzędzie do zdalnej weryfikacji na własną rękę wprowadziła również multiagencja OVB, sięgając przy tym po rozwiązanie firmy Identt.