Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Kolejne dwie instytucje w rejestrze MIP-ów. Wpis uzyskały Wonga i Autokonto

W prowadzonym przez KNF rejestrze małych instytucji płatniczych znajdują się już 92 aktywne podmioty

Na liście małych instytucji płatniczych pojawiły się dwa nowe podmioty: Wonga i Autokonto. To oznacza, że w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego są już 92 aktywne firmy.

Przeczytajcie także: My Płacimy na liście MIP-ów

Wonga to firma oferująca krótkoterminowe pożyczki online, która na polskim rynku działa od 2013 r. Przy zaciąganiu zobowiązania wszystkich formalności dopełnia się zdalnie, a jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty. Maksymalna kwota pożyczki to 20 tys. zł, a okres spłaty może sięgać 48 miesięcy.

Z kolei Autokonto to młoda firma – założona we wrześniu ubiegłego roku – która pracuje nad projektem przeznaczonym dla użytkowników samochodów. Za pomocą budowanego przez Autokonto narzędzia będą załatwiać wszystkie potrzeby związane z codzienną eksploatacją auta, jego ubezpieczeniem i finansowaniem. Jak wynika z informacji na stronie internetowej marki, firma planuje współpracować z podmiotami z branż finansowej, ubezpieczeniowej, usług płatniczych oraz sprzedaży i serwisowania samochodów, których usługi i produkty zamierza oferować na swojej platformie.

Przeczytajcie także: Powstaje TipMe, aplikacja do przekazywania napiwków

Aby uzyskać status małej instytucji płatniczej, nie trzeba ubiegać się o licencję – tak jak to jest w przypadku starań o zezwolenie na działanie jako krajowa instytucja płatnicza. MIP może jednak funkcjonować jedynie na terenie Polski, a jego obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

Podmioty, które zamierzają się ubiegać o wpis do rejestru MIP-ów, powinny mieć na uwadze, że trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, na skutek której uzyskanie statusu MIP-u może być bardziej skomplikowane. Zgodnie z projektem podmioty te miałyby być zobowiązane do opracowania i przekazywania do KNF informacji o procedurze w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Dodatkowo, hybrydowe małe instytucje płatnicze (czyli firmy oferujące również inne usługi) miałyby przekazywać nadzorcy informacje o branżach, w których działają.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies