Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Polska Bezgotówkowa daje odpór gotówkowej krucjacie NBP. Przedstawia własną propozycję nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych

W reakcji na forsowaną przez NBP gwarancję akceptacji gotówki, Polska Bezgotówkowa chce zrównać prawa użytkowników różnych płatności

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią fundacja Polska Bezgotówkowa przygotowała stanowisko dotyczące nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych i złożyła je w Ministerstwie Finansów. W dokumencie odnosi się do zgłaszanych przez Narodowy Bank Polski postulatów ustawowego zagwarantowania powszechnej akceptacji gotówki.

Przeczytajcie także: Regulacja crowdfundingu

W ocenie Polski Bezgotówkowej status obrotu gotówkowego w Polsce nie jest zagrożony, a sytuacje, gdy klient nie może zapłacić gotówką, są rzadkie i najczęściej wynikają ze specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej. Sama Fundacja jest zaś za równouprawnieniem użytkowników różnych mechanizmów płatności. Jak bowiem zauważa w swoim stanowisku dla Ministerstwa Finansów, sytuacje, w których przedsiębiorcy masowo zrezygnowaliby z akceptacji płatności gotówkowych, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, mogą być niepożądane, ale jednocześnie niewskazane są też sytuacje odwrotne, gdy przedsiębiorca nie daje klientowi wyboru, gdy chodzi o preferowaną formę płatności, także tę bezgotówkową.

– Zależy nam na równouprawnieniu metod płatności, tak aby to konsument mógł zdecydować i wybrać formę najbardziej dogodną dla siebie. W związku z tym Fundacja Polska Bezgotówkowa deklaruje wolę współdziałania na rzecz rozwoju gospodarki zbudowanej w oparciu o zrównoważony rozwój obrotu gotówkowego i bezgotówkowego – podkreśla Mieczysław Groszek, prezes Polski Bezgotówkowej.

Przeczytajcie także: Nowa metoda płatności w Cinkciarz Pay

Odnosząc się do postulowanego przez NBP nowego art. 59 ea Ustawy o usługach płatniczych, Fundacja przedstawiła własną propozycję, jak mógłby brzmieć sporny przepis. Zgodnie z nim akceptant nie mógłby uzależniać zawarcia umowy o świadczenie usług lub sprzedaży towarów ani od dokonania zapłaty w formie gotówkowej, ani dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej. Pełny artykuł 59 ea miałby zgodnie z zamysłem Fundacji brzmieć następująco:

Art. 59ea. 1. Akceptant nie może uzależniać zawarcia z konsumentem umowy o świadczenie usług lub sprzedaży towarów od dokonania zapłaty w formie gotówkowej przy wykorzystaniu znaków pieniężnych emitowanych przez NBP będących prawnym środkiem płatniczym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej ani dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej, w szczególności przy wykorzystaniu instrumentów płatniczych, o których mowa w art. 2 pkt 10 ustawy o usługach płatniczych.
2. Ograniczenia, o którym mowa w ust. 1 w zakresie zapłaty w formie gotówkowej przy wykorzystaniu znaków pieniężnych emitowanych przez NBP będących prawnym środkiem płatniczym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie stosuje się:
1) w działalności prowadzonej w sieci Internet,
2) w miejscu prowadzenia działalności bez obecności personelu,
3) w przypadku braku obowiązku wykorzystywania kasy rejestrującej,
4) w przypadku braku obsługi kasowej w miejscu sprzedaży,
5) jeśli z charakteru prowadzonej działalności wynika, że płatności
są realizowane online,
6) w trakcie imprezy masowej w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2009 r. poz. 2171), o ile zamieszczono stosowną informacje w regulaminie tej imprezy,
7) o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies