EBC pozytywnie zaopiniował ogłoszoną przez NBP koncepcję zmian ustawowych, gwarantujących akceptację płatności gotówkowych
Europejski Bank Centralny zabrał głos w sprawie postulowanego przez Narodowy Bank Polski ustawowego obowiązku akceptacji gotówki. W cytowanej przez PAP Biznes opinii do propozycji NBP zaznaczono: "EBC z dużym zadowoleniem przyjmuje fakt, że projekt ustawy zasadniczo wzmacnia prawo obywateli do dokonywania płatności gotówką, zwłaszcza w przypadku placówek handlowych, w których obecny jest personel, zachowując tym samym rolę gotówki jako powszechnie akceptowanego środka płatniczego".
Jednocześnie EBC podkreśla, że nawet w przypadkach, gdy płaci się automatycznie, może wystąpić potrzeba, by obywatele mieli możliwość płatności gotówką, np. za usługi transportu publicznego lub inne usługi publiczne. Wydaje się, że EBC idzie tu jeszcze dalej niż NBP, który zakłada, że w niektórych miejscach, czyli na przykład w automatach, gotówka nie musi być akceptowana.
W swojej opinii Bank wyraża się również z aprobatą na temat wprowadzonego w projekcie ustawy przepisu gwarantującego, że akceptant przyjmujący gotówkę nie może naliczać z tego tytułu żadnych płatności dodatkowych. Pozytywnie oceniono także dobór i uzasadnienie wyjątków od ogólnej zasady zobowiązującej akceptantów do przyjmowania płatności w banknotach i monetach emitowanych przez NBP.
O projekcie ustawy, do której odniósł się EBC, mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl w tekście: Będzie ustawowa gwarancja dla użytkowników gotówki? Chce tego Narodowy Bank Polski. Projekt ten znajduje się obecnie na etapie konsultacji. A swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiła również Polska Bezgotówkowa. Fundacja podkreśla, że zależy jej na równym traktowaniu osób preferujących różne formy płatności. Z tego powodu postuluje wprowadzenie gwarancji nie tylko dla użytkowników gotówki, lecz także dla zwolenników płatności bezgotówkowych. Sporny przepis w brzmieniu zaproponowanym przez fundację zakłada, że akceptant nie mógłby uzależniać zawarcia umowy o świadczenie usług lub sprzedaży towarów ani od zapłaty w formie gotówkowej, ani bezgotówkowej.