Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Coraz bliżej nowego systemu biletowego w Krakowie. Kolejne miasto pracuje nad płatnościami bezgotówkowymi w transporcie publicznym

W dialogu technicznym wzięły udział m.in.: Visa, Asseco, Pekao, First Data Polska, Mennica Polska, Pixel, MCX, APDU, Atos, Mera Systemy czy R&G Plus

Postępują prace nad nowym systemem biletowym w Krakowie. Krakowski Zarząd Transportu Publicznego zakłada, że bilet będzie można kupić za pomocą bezstykowych kart płatniczych lub płatności zbliżeniowych telefonem. Przed określeniem warunków przetargu na budowę i obsługę nowego systemu do opłacania przejazdów, włodarze zaprosili zainteresowane podmioty do udziału w dialogu technicznym. Ten już się zakończył, a wzięły w nim udział takie firmy jak: Visa, Asseco, Pekao, First Data Polska, Mennica Polska, Pixel, MCX, APDU, Atos, Mera Systemy, R&G Plus, Monet+, Trusted Software Services, Basement, Multiway, Yonix, ASCE czy Dropel.

Przeczytajcie także: Twisto zmienia właściciela

O niejednej z tych firm mogliście już przeczytać w serwisie cashless.pl przy okazji informacji na temat unowocześniania systemów biletowych w różnych miastach. Przykładowo APDU i Pixel pracowały nad systemem inteligentnych rozliczeń za przejazdy białostocką komunikacją miejską, który na koniec dnia wybiera dla pasażera najkorzystniejszą opcję taryfową. First Data i Mennica Polska wdrożyły bezgotówkowe płatności za bilety we Włocławku, w Rzeszowie za modernizację odpowiadały Visa, eService, Solveo i R&G Plus, a ta ostatnia firma wraz z Mera Systemy odpowiada też za obsługę lubelskiego transportu publicznego. Lista miast, które zdecydowały się na przebudowę systemu poboru opłat za przejazdy komunikacją miejską, jest zresztą dużo dłuższa, a znajdują się na niej m.in.: Wrocław, Bydgoszcz, Gdańsk, Świebodzice czy Jaworzno. Ostatnio do tego grona dołączył zaś Wałbrzych, o czym możecie przeczytać w tekście: Wałbrzych uruchamia nowy system płatności za bilety. Różni się on jednak od większości innych w Polsce.

Przeczytajcie także: Płatność Blikiem przez Messengera?

A czego można się spodziewać po systemie, który ma powstać w Krakowie? Jak wynika z opisu zamieszczonego w zaproszeniu do dialogu technicznego, za przejazdy komunikacją publiczną będzie można płacić kartą zbliżeniową lub telefonem wyposażonym w takie rozwiązania jak Apple Pay czy Google Pay. Pojazdy będą zatem zapewne wyposażone w kasoterminale, a dowodem opłacenia przejazdu nie będzie papierowy bilet, tylko informacja w systemie centralnym – w razie kontroli ten sam instrument (karta lub smartfon), którym opłaciło się przejazd, trzeba będzie zbliżyć do czytnika kontrolerskiego.

Ponadto władze stolicy Małopolski zakładają możliwość korzystania przez podróżnych z różnych taryf, a więc np. biletu miesięcznego, czasowego czy z tzw. taryfy przystankowej. W tej sytuacji pasażer będzie zobowiązany zbliżyć kartę lub telefon do kasoterminala podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, by zapłacić tylko za przebyty odcinek trasy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies