Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Obiecujący początek terminalizacji urzędów. Do udziału w programie zgłosiło się już prawie 170 jednostek

69 z nich to urzędy nowe, które do tej pory nie brały udziału w pilotażowej fazie programu

Jak już pewnie wiecie, 5 kwietnia ogłoszono start właściwej fazy "Programu upowszechnienia płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej". Mogą zgłaszać się do niego miasta i gminy a także urzędy wojewódzkie i marszałkowskie. Program prowadzony jest przez Ministerstwo Rozwoju oraz KIR. Wiceprezes tego drugiego podczas dzisiejszej konferencji Payment Meeting zdradził kilka ciekawych informacji na temat pierwszych tygodni programu.

Przeczytajcie także: Ruszył program bezpłatnych terminali w urzędach

Okazuje się, że dotąd zgłosiło się do niego 167 urzędów, z czego 98 to jednostki biorące wcześniej udział w pilocie programu a 69 to jednostki całkowicie nowe. 94 urzędy podpisały już umowy na obsługę płatności bezgotówkowych, a w 79 z nich zainstalowano już terminale. Przypomnę, że są one zarządzane przez spółkę First Data Polcard, która wygrała wcześniej przetarg na obsługę POS-ów w ramach programu KIR-u i MR. Prezes FDP Damian Zapłata mówił niedawno w wywiadzie dla Cashless, że liczy, iż do końca tego roku uda mu się zainstalować nawet 5 tys. POS-ów w ramach programu.

Zgodnie z zasadami projektu terminalizacją objęte będą także radiowozy policji, w których przenośne urządzenia umieści eService. Przedstawiciel KIR-u stwierdził jednak, że ta faza projektu jeszcze nie została uruchomiona – na przeszkodzie mają stać przepisy. – Ministerstwo Rozwoju zadeklarowało, że projekt ich zmiany trafi do parlamentu jeszcze przed wakacjami – powiedział Dariusz Marcjasz.

Przeczytajcie także: Nowa ordynacja podatkowa ułatwi życie miastom i gminom

Z tego co wiem, chodzi o kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. W obecnym jego kształcie przepisy stanowią, iż policja wystawia mandaty kredytowe a od obcokrajowców może przyjmować wpłaty z tego tytułu w gotówce. Do tej listy form płatności należy dodać transakcje bezgotówkowe w terminalach. Projekt odpowiedniej ustawy przygotowało już parę tygodni temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Natomiast przedstawiciel KIR-u podczas Payment Meeting pochwalił się wynikami ostatniego miesiąca pilotażu bezpłatnych terminali w urzędach. Okazało się, że w marcu obsłużyły one ok. 16 tys. transakcji (wzrost z 11 tys. w lutym). Wartość płatności bezgotówkowych wyniosła 2,5 mln zł. Miesiąc wcześniej było to 1,7 mln zł.

Serwis Cashless konferencję Payment Meeting objął patronatem medialnym.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies