Sądy niższych instancji będą musiały ponownie zbadać, czy banki ustalając poziom prowizji od transakcji kartami płatniczymi złamały prawo
Ta sprawa ciągnie się już tyle lat, że pewnie niewielu pamięta, jak się zaczęła. I wiele wskazuje na to, że będzie ciągnąć się jeszcze długo. Jak pisze dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna, Sąd Najwyższy uchylił wyrok w myśl którego banki – wydawcy kart zobowiązane zostały do zapłaty ponad 160 mln zł grzywien za niezgodne z prawem antymonopolowym ustalanie wysokości interchange. To prowizja odprowadzana przez sklepy od transakcji przyjętych kartami bankowymi.
Sąd Najwyższy nie przesądził, czy banki działały zgodnie z prawem czy je złamały, ale doszedł do wniosku, że wyrok należy uchylić, gdyż sędziowie w sądach niższych instancji wydając swoje wyroki nie wykazali przy tym należytej staranności. Chodzi o to, że nie zbadali dokładnie, czy aby przypadkiem ustalając interchange na wysokim poziomie (w Polsce prowizja ta wynosiła nawet 1,6 proc. gdy w innych krajach europejskich bywała poniżej 0,5 proc.) banki nie działały na korzyść konsumentów.
Tymczasem banki i organizacje płatnicze od dawna przekonują, że przychody z wysokiej prowizji interchange pozwoliły im finansować inwestycje w nowoczesne technologie, dzięki czemu polski rynek płatniczy należy do najnowocześniejszych na świecie. Sprawę skomentował podczas dzisiejszej konferencji prasowej Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Jego zdaniem banki całość przychodów uzyskiwanych z interchange przeznaczały na inwestycje w unowocześnianie oferowanych przez siebie usług oraz podnoszenie poziomu bezpieczeństwa. Gdyby nie spór o interchange nakłady mogłyby być jeszcze wyższe. Jednak zdaniem bankowców stracony dystans będzie można nadrobić dzięki porozumieniu zawartemu z Ministerstwem Rozwoju, które umożliwiło powstanie fundacji Polska Bezgotówkowa i przygotowanie programu wsparcia rozwoju sieci akceptacji kart. Jak wiecie, program ma ruszyć w I kw. 2018 roku a w jego ramach sfinansowana ma być instalacja ok. 600 tys. terminali płatniczych. Natomiast więcej na temat historii wyroku w sprawie interchange możecie przeczytać tutaj.